مذاکرات روسیه و اوکراین در مرز بلاروس بی‌نتیجه پایان یافت

مذاکره‌کنندگان روس و اوکراینی پیش از انجام دور جدیدی از مذاکرات برای رایزنی و کسب تکلیف به پایتخت‌های خود بازگشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محبوبیت رئیس جمهوری اوکراین با تن دادن مسکو به اجرای مذاکرات با هیئت اوکراینی از یک سو و موفقیت ولودیمیر زلنسکی به کسب حمایت‌های همه‌جانبه سیاسی، نظامی و مالی و اقتصادی غرب از اوکراین از سوی دیگر، به شکل چشم‌گیری افزایش یافته است.

همچنین تحریم‌های گسترده غرب علیه مسکو و مسدود شدن دارایی‌های بانک مرکزی روسیه در کنار کاهش بی‌سابقه بهای روبل در برابر دلار و یورو، بیانگر مخمصه فزاینده‌ای است که پوتین و روسیه در روز پنجم تهاجم به اوکراین دچار آن شده‌اند تا جایی که پوتین، آماده‌باش توان اتمی روسیه و قرار دادن آن در حالت هجومی را به‌عنوان تهدیدی به رخ جهان غرب کشیده است.

مذاکرات هیئت‌های اوکراینی و روسی در مرز بلاروس که دوشنبه 28 فوریه با پیش‌شرط توقف جنگ و ضرورت خروج نیروهای روسی از این کشور آغاز شد بدون دست‌یابی به نتیجه ملموسی پایان یافته و مذاکره‌کنندگان روس و اوکراینی پیش از انجام دور جدیدی از مذاکرات برای رایزنی و کسب تکلیف به پایتخت‌های خود بازگشتند.

در تازه‌ترین تحول نیز ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین همزمان با پایان مذاکرات درخواست کشورش برای پیوستن به اتحادیه اروپا را امضا کرد.

دفتر ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرده بود که ریاست هیئت کییف را الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع بر عهده داشته و میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری نیز در آن حضور داشت.

در همین راستا فرانسه اعلام کرد امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از او خواسته فورا در اوکراین آتش‌بس برقرار کند. همچنین مکرون از پوتین خواسته تا حملات به غیرنظامیان متوقف شده و از ساختارهای زیربنایی اوکراین محافظت شود. بنا به اعلام کاخ الیزه پوتین به عدم هدف قرار دادن غیرنظامیان در اوکراین متعهد شد.

از سویی کاخ کرملین اعلام کرد که پوتین به مکرون اطلاع داده که راه‌حل بحران در شرق اروپا باید شامل به رسمیت شناختن ضمیمه کردن شبه‌جزیره کریمه به روسیه باشد و همچنین اوکراین باید خلع سلاح شده و به‌عنوان کشوری بی‌طرف درآید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید