شورای امنیت با 11 رای موافق بررسی بحران اوکراین را به «مجمع عمومی» محول کرد

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت که جهان رفتار روسیه در اوکراین زیر نظر دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد یک‌شنبه 27 فوریه در جلسه‌ای فوق‌العاده با 11 رای موافق قطعنامه‌ای درباره بحران اوکراین صادر کرد.

طبق این قطعنامه که با ابتکار آمریکا و آلبانی تصویب شد، قرار است «مجمع عمومی» سازمان ملل متحد برای بررسی بحران اوکراین نشستی اضطراری تشکیل دهد.

درخواست این نشست از سوی کشورهای غربی ارائه شد که خواستار موضع‌گیری 193 کشور حاضر در مجمع عمومی درباره تهاجم نظامی روسیه به اکراین شده‌اند. نشست مذکور قرار است روز دوشنبه برگزار شود.

روسیه به این قطعنامه رای منفی داد و سه کشور امارات متحده عربی، چین و هند به آن رای ممتنع دادند.

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل با اشاره به برگزاری نشست مجمع عمومی تاکید کرد که روسیه نمی‌تواند در نشست تحقیق و تفحص از بحران اوکراین از «وتو» استفاده کند.

بنا به منشور سازمان ملل متحد، نمی‌توان تصمیمات مجمع عمومی را وتو کرد.

او همچنین اشاره تلویحی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در کاربرد سلاح هسته‌ای را بسیار خطرناک توصیف کرد.

نماینده آمریکا افزود، جهان رفتار روسیه در اوکراین را زیر نظر دارد و تاکید کرد که «اجازه ارتکاب جنایات جنگی به روسیه در خاک اوکراین را نخواهیم داد.»

مذاکرات در مرز بلاروس

این در حالی است که روز دوشنبه مذاکراتی میان اوکراین و روسیه در مرز بلاروس درباره بحران جاری میان دو کشور برگزار می‌شود.

این مذاکرات با وساطت الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در مرز میان این کشور و اوکراین بدون هیج پیش‌شرطی در منطقه‌ای نزدیک نیروگاه «چرنوبیل» انجام خواهد شد.

پیشتر دیمتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین تصریح کرده بود که مسکو برای حل بحران با اوکراین آماده مذاکرات بوده و تیمی از مذاکره‌کنندگان روسی هم‌اکنون در شهر گومل بلاروس منتظر حضور طرف اوکراینی است.

نهاد ریاست جمهوری اوکراین هم از طریق شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که «تیم مذاکره کننده اوکراینی بدون هیچ گونه پیش‌شرطی در منطقه پریبیات واقع در مرز میان اوکراین و بلاروس با طرف روسی دیدار خواهد کرد.»

پیش ار این وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، روز جمعه عملیات برای مدتی متوقف شد اما پس از رد مذاکرات از سوی مقامات اوکراینی، بار دیگر عملیات نظامی در تمام جبهه‌ها از سر گرفته شده است.

ارتش روسیه از روز 24 فوریه تهاجم سراسری گسترده‌ای به بهانه دفاع از شهروندان روس‌زبان و حمایت از استقلال دو منطقه جدایی‌خواه در شرق اوکراین علیه این کشور را آغاز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید