کاخ سفید: الگوی تحریم ایران را برای روسیه اعمال خواهیم کرد

به گفته یک مقام کاخ سفید، روسیه از لحاظ اقتصادی به وضعیت نابسامانی رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام کاخ سفید در اظهاراتی اعلام کرد که دولت آمریکا تصمیم گرفته است تا با اخراج بانک‌های روسیه از سیستم بانکی «سوئیفت»، از الگوی ایران برای تحریم‌ها علیه مسکو استفاده کند.

این مقام آمریکایی در ادامه افزود، واشینگتن به مسکو اجازه نخواهد داد تا از ذخایر مالی بین‌المللی بانک مرکزی خود برای تقویت ارزش روبل استفاده کند.

بر این اساس، آمریکا تمام دارایی ثروتمندان روسیه از جمله خودروهای لوکس و قایق‌های تفریحی را توقیف کرده و از تحصیل فرزندان آن‌ها در مدارس ویژه غرب ممانعت خواهد کرد.

این مقام آمریکایی تصریح کرد، ویزای طلایی و تابعیت ثروتمندان روسی نیز لغو خواهد شد.

به گفته این مقام کاخ سفید، روسیه از لحاظ اقتصادی به وضعیت نابسامانی رسیده و واشینگتن ده بانک روسیه که 80 درصد منابع مالی این کشور را در اختیار دارند، مورد هدف قرار داده است.

او در این زمینه تصریح کرد: «فقط پوتین می‌تواند به ما بگوید که تا چه مقدار این تحریم‌ها برای او قابل تحمل است.»

دور جدیدی از تحریم‌ها

آمریکا، بریتانیا، کانادا و کشورهای اروپایی روز گذشته در چارچوب اعمال دور جدیدی از تحریم‌ها علیه روسیه، اقداماتی برای اخراج این کشور از سیستم بانکی سویفت در پیش گرفتند.

این کشورها در بیانیه‌ای مشترک تصریح کردند، این اقدامات تنبیهی در روزهای آینده شامل اعمال محدودیت‌ها علیه ذخایر بین‌المللی بانک مرکزی روسیه نیز خواهد شد.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در همین راستا اعلام کرد که این کشور به همراه شرکای خود، «اقدام قاطعانه‌ای» برای حذف روسیه از سیستم مالی جهانی انجام داد. بدین ترتیب بانک‌های روسیه دیگر قادر به استفاده از سیستم سویفت برای پرداخت‌های بین بانکی نخواهند بود.

جانسون، شامگاه شنبه 26 فوریه، در توییتی تصریح کرد: «همراه شرکای بین‌المللی خود اقدام قاطعانه‌ای برای حذف روسیه از سیستم مالی جهانی اتخاذ کرده‌ایم. اولین گام، اخراج بانک‌های روسیه از سویفت خواهد بود.»

او در ادامه خاطرنشان کرد: «برای این‌که مطمئن شویم پوتین بهای تعرض خود را می‌دهذ، به همکاری‌های خود ادامه می‌دهیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید