پوتین به نیروی بازدارنده هسته‌ای روسیه آماده‌باش داد؛ آمریکا: صحنه‌سازی است

سخنگوی کاخ سفید گفت که اعلام آماده‌باش نیروهای هسته‌ای روسیه از سوی پوتین، بهانه‌ای برای انجام حملات بعدی ارتش این کشور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در اقدامی تنش‌زا میان مسکو و غرب، «نیروی بازدارنده هسته‌ای» کشورش را به حالت آماده‌باش کامل در آورد.

پوتین از وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه خواست همه واحدهای وابسته به نیروهای بازدارنده هسته‌ای را در حالت رزمی قرار بدهند.

اظهارات خصمانه

پوتین همچنین در سخنانی که از تلویزیون رسمی روسیه پخش شد، تصریح کرد، «کشورهای غربی فقط به اقدامات خصمانه اقتصادی (انجام تحریم) علیه‌ ما اکتفا نکردند بلکه همزمان مقامات عالی کشورهای بزرگ ناتو به خود اجازه دادند و علیه روسیه اظهارات خصمانه‌ای بیان کردند.»

صحنه‌سازی

از سویی جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این اقدام گفت که اعلام آماده‌باش نیروهای هسته‌ای روسیه از سوی پوتین، بهانه‌ای برای انجام حملات بعدی ارتش این کشور است.

ساکی با بیان این که ناتو هرگز روسیه را تهدید نکرده است، افزود، رئیس جمهوری روسیه برای بهانه‌جویی جهت انجام تهاجم نظامی، به «صحنه‌سازی» تهدیدات دروغین اقدام می‌کند تا نیروهای هسته‌ای خود را به حالت آماده‌باش در آورد.

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد هم به شبکه خبری «سی‌بی‌اس‌ان» گفت که این اقدام پوتین، گامی جهت افزایش بی‌مورد سطح تنش‌ها در بحران اخیر است.

او با رد چنین اقداماتی تاکید کرد که «باید قدرتمندانه رفتارهای رئیس جمهوری روسیه را متوقف کنیم.»

تانک‌های ارتش روسیه
تانک‌های ارتش روسیه

نیروی بازدارنده هسته‌ای

به گفته وزارت دفاع روسیه، نیروی بازدارنده هسته‌ای شامل واحدهای نظامی است که مانع هر گونه حمله از جمله تهاجم اتمی به خاک روسیه می‌شوند.

این واحدها مجهز به موشک، بمب‌افکن‌های راهبردی، زیردریایی و کشتی‌های نظامی است و سپر دفاع موشکی، سامانه‌های دفاع هوایی و سیستم مقابله با ماهواره‌ها را نیز شامل می‌شود.

این تصمیم پوتین در حالی است که روابط مسکو و غرب شاهد بدترین بحران طی دهه‌های اخیر است.

همزمان با تهاجم سراسری روسیه به اوکراین، نیروهای وابسته به ناتو به‌ویژه نیروهای آمریکایی در کشورهای شرق اروپا در جوار اوکراین مستقر شدند.

با آغاز حمله نظامی مسکو و شدت گرفتن آن طی دو روز اخیر، کشورهای غربی تحریم‌های گسترده‌ای در بخش‌های گوناگونی علیه روسیه اعمال کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم