مقام آمریکایی: چین تاکنون به روسیه کمکی برای دور زدن تحریم‌ها نکرده‌ است

«هر گونه کمک چین به روسیه به اعتبار پکن در اروپا و حتی در سراسر جهان آسیب جدی می‌زند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با تشدید تحریم‌های غرب علیه روسیه در واکنش به عملیات نظامی این کشور در اوکراین، یک مقام ارشد آمریکایی گفت که به نظر نمی‌رسد تاکنون چین به روسیه برای دور زدن تحریم‌های مالی کمک کرده باشد.

این مقام آمریکایی با بیان اینکه آخرین نشانه‌ها حاکی از عدم کمک مالی چین به روسیه است، تصریح کرد: «گزارش‌های اخیر مبنی بر توقف صدور اعتبار اسنادی از سوی برخی بانک‌های چینی برای خرید کالاهای فیزیکی از روسیه، نشانه مثبتی است».

او گفت، اگر چین به روسیه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا کمک کند، در واقع سیگنالی «تاسف برانگیز و ناگوار» از سوی آنها و رضایت ضمنی یا صریح پکن به تهاجم روسیه به یک کشور مستقل در قلب اروپا خواهد بود.

کمک به روسیه به اعتبار چین لطمه می‌زند

این مقام آمریکایی گفت: «هر گونه کمک چین به روسیه به اعتبار پکن در اروپا و حتی در سراسر جهان آسیب جدی می‌زند».

اظهارات این مقام آمریکایی پس از آن بیان شد که واشینگتن و متحدانش با اعمال تحریم‌ها علیه بانک مرکزی روسیه و محروم کردن برخی بانک‌های روسیه از سیستم «سوئیفت» برای پرداخت‌های بین بانک‌های جهانی موافقت کرده‌اند.

چین بزرگترین شریک اقتصادی روسیه

چین بزرگترین شریک تجاری روسیه در صادرات و واردات است و یک سوم صادرات نفت خام روسیه را در سال 2020 خریداری کرده است. پکن همچنین محصولات تولیدی مانند تلفن همراه و رایانه تا اسباب بازی و پوشاک را برای روسیه تامین می‌کند.

روابط تجاری بین چین و روسیه از سال 2014، زمانی که غرب برای اولین بار تحریم‌هایی را علیه نهادهای روسی به دلیل الحاق کریمه به مسکو اعمال کرد، رشد قابل توجهی پیدا کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید