بورل: برای اولین بار اتحادیه اروپا به کشوری خارج از اتحادیه سلاح ارسال می‌کند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که کشورهای این اتحادیه درصدد تقویت ارتش اوکراین هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، این اتحادیه برای اولین بار است که سلاح‌های رزمی در اختیار کشوری خارج از اتحادیه قرار می‌دهد.

بورل که یک‌شنبه 27 فوریه به همراه اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در گفت‌وگو با خبرنگاران حضور داشت، تاکید کرد که اتحادیه اروپا شاهد جنگی تمام عیار در مرزهای خود است.

او‌ افزود که «از فعالیت رسانه‌های روسی در اتحادیه جلوگیری کرده و آسمان خود را بر هواپیماهای روسیه خواهیم بست.»

وی با تحسین شجاعت و مقاومت نیروهای اوکراینی مقابل ارتش روسیه، گفت که اتحادیه اروپا ارتش اوکراین را تقویت خواهد کرد.

از سویی اتحادیه اروپا اعلام کرد که نظام بانکی روسیه را از دسترسی به «سوئیفت»، سازوکار جهانی ارتباطات مالی بین بانکی محروم کرده است.

تحریم علیه بلاروس

همزمان رئیس کمیسیون اروپا نیز از اعمال تحریم علیه نظام حاکم بر بلاروس خبر داد و تاکید کرد که اتحادیه اروپا زنجیره‌ای از تحریم‌های هماهنگ علیه مینسک برقرار خواهد کرد.

کمیسیون اروپا شنبه اعلام کرد که تحریم‌های گسترده‌ای از جمله مسدود کردن منابع مالی با هدف کاهش توانایی‌های نظامی روسیه بر این کشور اعمال می‌کند.

این کمیسیون تصریح کرد که «روسیه را به پرداخت هزینه‌ای گزاف به‌دلیل حمله نظامی علیه اوکراین وادار خواهیم کرد.»

روسیه از 24 فوریه به بهانه حمایت از جدایی‌طلبان شرق اوکراین به این کشور حمله نظامی کرد که در پی آن کشورهای اتحادیه اروپا به همراه آمریکا نظام بانکی، شخصیت‌های متمول روسی نزدیک به کرملین و مقامات عالی روسیه از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه را مورد تحریم‌های گسترده قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید