از سرگیری حملات همه‌جانبه روسیه علیه اوکراین

بلینکن: کمک نظامی اضافی ما به ارزش 350 میلیون دلار شامل تجهیزات نظامی دفاعی جدید برای کمک به اوکراین در مقابله با تهدید خودروهای زرهی، جنگنده‌ها، هلیکوپترها و سایر تهدیدها خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

فرمان وزارت دفاع روسیه برای از سرگیری حملات همه‌جانبه نیروهای روسی در خاک اوکراین که با اعلام ارسال کمک‌های نظامی بیشتری از سوی آمریکا، بریتانیا و آلمان همراه بود، حاکی از آن است که جنگ در اوکراین با شتابی فزاینده در حال تبدیل شدن به بحرانی است که گریبانگیر تمامی قاره اروپا خواهد شد.

وزارت دفاع روسیه، شنبه 26 فوریه، تأکید کرد که به همه یگان‌های رزمی روسی در اوکراین دستور داده شد تا پس از توقف عملیات در روز جمعه، حمله خود را از همه محورها از سر بگیرند.

از سوی دیگر شهردار کییف، شنبه، با ادامه نبردها در مرکز پایتخت اوکراین در سومین روز تهاجم روسیه، مقررات منع رفت و آمد را تمدید کرد.

کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین

همزمان با تحولات اوکراین آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، شنبه اعلام کرد که ایالات متحده، کمک نظامی اضافی به ارزش 350 میلیون دلار را برای دفع تهاجم روسیه به اوکراین، در اختیار این کشور قرار خواهد داد.

بلینکن در بیانیه‌ای گفت: «این بسته، شامل تجهیزات نظامی دفاعی جدید برای کمک به اوکراین در مقابله با تهدید خودروهای زرهی، جنگنده‌ها، هلیکوپترها و سایر تهدیدها خواهد بود».

اقدام لندن برای تقویت ناتو در شرق اروپا

در پاسخ به بحران تهاجم روسیه به اوکراین، دولت بریتانیا نیز شنبه از ورود نیروهای زمینی، دریایی و هوایی خود برای تقویت نیروهای ناتو در شرق اروپا خبر داد.

نیروهای بریتانیا
نیروهای بریتانیا

دولت بریتانیا در وب‌سایت رسمی خود گفت که کشتی‌های نیروی دریایی سلطنتی این کشور، نیروی زمینی ارتش بریتانیا و جنگنده‌های نیروی هوایی در چارچوب عملیات جدید استقرار، وارد شرق اروپا می‌شوند تا «جبهه شرقی ناتو» را تقویت کنند.

در این بیانیه آمده است که یگانی از تانک‌ها و خودروهای زرهی «چلنجر 2 » نیز از آلمان وارد استونی شد. انتظار می‌رود در چند روز آینده، تجهیزات بیشتر و حدود 1000 سرباز اعزام شوند که این اقدام، حضور بریتانیا در استونی را دو چندان می‌کند که بریتانیا در آن، فرماندهی جبهه ناتو را بر عهده دارد.

این بیانیه همچنین حاکی از آن است که ناو جنگی «اچ ام اس ترنت» در شرق مدیترانه در حال اجرای رزمایش با ناتو با مشارکت بالگردهای «مرلین» و یک فروند هواپیمای «بی 8 پوسایدون» است که در حال انجام گشت‌زنی دریایی است.

تقویت بازدارندگی ناتو برای توقف حمله روسیه

در این بیانیه به نقل از بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا آمده است: «نیروهای مسلح ما بار دیگر برای خدمت به کشورمان فراخوانده شده و من به شجاعت و احساس وظیفه همه پرسنل ما که برای حمایت از ناتو اعزام شده‌اند، درود می فرستم.»
او افزود: «این استقرار نیرو در سایه همکاری با متحدان در ناتو، عامل بازدارنده مهمی در راستای توقف تجاوز روسیه است که امنیت کشورهای عضو را تهدید می کند.»

نیروهای اوکراینی
نیروهای اوکراینی

دیگر کمک‌های بلاعوض تسلیحاتی به اوکراین

به گفته یک منبع دولتی، دولت آلمان نیز مجوز تحویل 400 موشک‌انداز ضد تانک به اوکراین را صادر کرد که این کار، مغایر با سیاستی است که در سال‌های اخیر دنبال کرده که صادرات سلاح‌های مرگبار به مناطق درگیری را ممنوع می‌کند.
سخنگوی ارتش فرانسه هم شنبه با بیان این که این کشور تصمیم گرفته تجهیزات نظامی دفاعی به اوکراین بفرستد تا از این کشور در مقابله با روسیه پشتیبانی کند، گفت: «موضوع ارسال سلاح‌های تهاجمی، همچنان در حال بررسی است.»

در همین راستا، یاروسلاو ناد، وزیر دفاع اسلواکی شنبه گفت که مهمات توپخانه و سوخت به ارزش 11 میلیون یورو (12.39 میلیون دلار) به اوکراین ارسال خواهد شد.
وزیر دفاع چک نیز اعلام کرد که کشورش، سلاح‌های خودکار، تفنگ‌های تک تیرانداز، تپانچه و مهمات به ارزش 7.6 میلیون یورو، به اوکراین اهدا خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size