ناتو برای اولین بار «نیروی واکنش» تشکیل می‌دهد

دبیرکل ناتو اعلام کرد که جهت جلوگیری از هرگونه نفوذ به حوزه ناتو، برای اولین بار یگان‌های دفاعی موسوم به «نیروی واکنش» را فعال می‌‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال حمله نظامی روسیله به اوکراین، ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، از فعال‌شدن «نیروی واکنش» ناتو با هدف تقویت توانایی‌های دفاعی و آمادگی برای واکنش سریع به تحولات آینده خبر داد.

استولتنبرگ پس از برگزاری یک دیدار مجازی ناتو، در نشستی مطبوعاتی گفت: «برای اولین بار نیروی دفاعی و جمعی موسوم به نیروی واکنش را جهت جلوگیری از هر گونه گسترش درگیری به حوزه ناتو مستقر می‌کنیم.»

ناتو و اوکراین
ناتو و اوکراین

دبیر ناتو در ادامه افزود: «[نیروی] واکنش اقدامی برای تقویت توانایی‌ بازدارندگی و دفاعی هم‌پیمانان ناتو است. ناتو پنج‌شنبه طرح‌های دفاعی خود را فعال کرده و شماری از نیروهای واکنش را مستقر کرده است.»

«نیروی واکنش» شامل چهل هزار سرباز است. مرکز این واحد نظامی، «نیروی عملیات مشترک» یا «وی‌ جی‌ تی‌ اف» است که تحت رهبری فرانسه، هشت هزار سرباز آماده جنگ دارد.

این واحد نظامی همچنین شامل یک تیپ چند تابعیتی و گردان‌هایی است که توسط یگان‌های هوایی، دریایی و نیروهای ویژه پشتیبانی می‌شوند.

ناتو می‌‌گوید برخی از این یگان‌ها می‌توانند در ظرف دو یا سه روز آماده حرکت شوند.

به گفته استولتنبرگ، این اولین باری است که نیروی واکنش فعال می‌شود.

او در بخش دیگری از اظهارات خود گفت، این نیرو «به انعطاف‌پذیری و قدرت جنگی که می‌توان به‌ روش‌های مختلف از آن استفاده کرد، شناخته می‌شود.»

با این وجود این نیرو به صورت کامل فعال نشده و ناتو شمار نیروهای فعال‌شده را نیز اعلام نکرده است.

نیروهای ناتو

لحظه‌ تاریخی

ینس استولتنبرگ در بخش دیگری از اظهارات خود تصریح کرد: «این لحظه‌ای تاریخی است. ناتو برای اولین بار از این نیروها استفاده می‌کند.»

وظیفه «نیروی واکنش» پاسخگویی به بحران‌های اضطراری در بازه زمانی تقریبی پنج روزه عنوان شده است. با این وجود، این نیروها در مواقع اضطراری می‌توانند در ظرف 48 ساعت نیز مستقر شوند.

رهبران ناتو در بیانیه‌ای اعلام کردند: «هم‌اکنون در حال استقرار شمار زیادی از نیروهای دفاعی در حوزه شرقی منطقه ناتو هستیم.»

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز از تصمیم این کشور مبنی بر تسریع روند استقرار صدها سرباز فرانسوی در رومانی خبر داد.

او همچنین خبر داد که فرانسه در قالب پیشروی نیروهای ناتو، می‌خواهد گردانی جدید به استونی ارسال کند.

اعزام نیروهای جدید

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» از اعزام یک تیپ زرهی جدید به آلمان خبر داد. بر این اساس شمار سربازان آمریکایی مستقر در اروپا به صدهزار تن می‌رسد.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز به نوبه خود عنوان کرد که بریتانیا آماده پشتیبانی نظامی بیشتری از ناتو است.

رهبران ناتو در بیانیه خود تاکید کردند که «اقدامات ما هم‌چنان پیشگیرانه و متناسب [با تحولات اخیر] است و تنش‌ها را افزایش نمی‌دهد.»

ناتو در سال 1949 به‌عنوان سپری در برابر اتحاد جماهیر شوروی سابق تشکیل شد. از آن زمان تاکنون چهل کشور عضو این پیمان شده‌اند.

شایان ذکر است که اوکراین عضو ناتو نیست اما با این وجود، روسیه از ناتو خواسته است که اوکراین را هرگز در این پیمان نپذیرند. اعضای ناتو با استناد به سیاست «درهای باز» ناتو، مخالفت خود را با این خواسته روسیه اعلام کرده بودند.

ناتو در قالب ساختار دفاع جمعی، کشورهای عضو این پیمان را متعهد کرده است که به هر گونه حمله خارجی پاسخی متقابل دهند.

ایالات متحده آمریکا، فرانسه و بریتانیا که سه عضو ناتو هستند، در شورای امنیت سازمان ملل نیز عضو دائم بوده و از حق «وتو» برخوردار هستند. این سه کشور به صورت رسمی دارای تسلیحات هسته‌ای نیز هستند.

مقر اصلی ناتو در شهر بروکسل، پایتخت بلژیک قرار داد. پایگاه فرماندهی ناتو نیز در نزدیکی شهر «مون» در همین کشور واقع شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size