سازمان سیا: تک‌تیراندازان روسی با هدف ترور زلنسکی در کی‌یف حضور دارند

بر اساس گزارش واشینگتن‌پست، آمریکا به رئیس‌جمهوری اوکراین پیشنهاد خروج از کی‌یف داد اما او این پیشنهاد را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارش آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا «سی‌آی‌ای» نشان می‌دهد که تک‌تیراندازان روسی قبل از آغاز عملیات نظامی مسکو علیه اوکراین، در کی‌یف حضور پیدا کردند.

روزنامه «واشینگتن‌پست» که به نسخه‌ای از این گزارش‌ها دست یافته است، خبر داد که مقامات آمریکایی به ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین پیشنهاد داده بودند که برای جلوگیری از ترور یا بازداشت او توسط نیروهای روسی، او را از کی‌یف، پایتخت اوکراین خارج کنند.

منابع واشینگتن‌پست افزودند که زلنسکی این پیشنهاد آمریکا را رد کرده است.

رئیس‌جمهوری اوکراین روز جمعه 25 فوریه، با انتشار ویدیویی اعلام کرد که در پایتخت اوکراین باقی خواهد ماند. کی‌یف یکی از شهرهای اصلی درگیری میان دو طرف روسی و اوکراینی است.

زلنسکی که در این ویدیو به همراه شماری از همراهان خود در مرکز پایتخت اوکراین دیده می‌شود، اعلام کرد که در این شهر می‌ماند و به مقاومت در برابر حمله روسیه به کشورش ادامه خواهد داد.

مقامات آمریکایی و اوکراینی می‌گویند که روسیه به‌دنبال تسلط بر کی‌یف و سرنگونی دولت این کشور است.

مسکو روز پنج‌شنبه توانسته بود کنترل چرنوبیل، یکی از تاسیسات هسته‌ای پیشین این کشور در شمال اوکراین را به‌دست گیرد. این پایگاه هسته‌ای در امتداد کوتاه‌ترین مسیری است که نیروهای روسی از بلاروس می‌توانند خود را به پایتخت اوکراین برسانند.

رئیس‌جمهوری اوکراین در پیامی تصویری هشدار داد که « [دشمن] من را اولین هدف خود تعیین کرده است. خانواده من هدف دومشان است. آن‌ها می‌خواهد با نابود کردن من، اوکراین را از لحاظ سیاسی ویران کنند.»

او در ادامه افزود: «در پایتخت خواهم ماند. خانواده‌ام نیز در اوکراین هستند.»

روسیه ادعا می‌کند که حمله نظامی به اوکراین با هدف دفاع از خود و با استناد به ماده 51 منشور ملل متحد انجام گرفته است.

ارتش روسیه از صبحگاه پنج‌شنبه گذشته تهاجم سراسری علیه خاک اوکراین را آغاز کرد و همزمان با موشک و بمباران هوایی زیرساخت‌های شهری و نظامی این کشور را مورد هدف قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید