روسیه قطعنامه شورای امنیت درباره اوکراین را «وتو» کرد

چین و دو کشور دیگر به قطعنامه شورای امنیت رای «ممتنع» دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روسیه شامگاه جمعه 25 فوریه قطعنامه شورای امنیت که توسط آمریکا و آلبانی درباره محکومیت حمله به اوکراین و عقب‌نشینی فوری از آن کشور ارائه شده بود را «وتو» کرد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل طی این نشست نماینده روسیه را به دروغ‌گویی درباره بحران اوکراین متهم کرد و نماینده دائم اوکراین نیز به‌شدت از سیاست‌های توسعه‌طلبانه روسیه انتقاد کرد.

از 15 کشور حاضر در شورای امنیت، 11 کشور به این قطعنامه رای «موافق» داده و 3 کشور چین، هند و امارات متحده عربی به آن رای «ممتنع» دادند.

منابع دیپلماتیک گفتند که پیش از طرح قطعنامه در شورای امنیت، تغییراتی از جمله اشاره به فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد از متن آن حذف شدند تا کشورها به قطعنامه رای مخالف ندهند.

این منابع تاکید کردند که در روزهای آینده قطعنامه دیگری درباره اوکراین در «مجمع عمومی» سازمان ملل مطرح خواهد شد که در آن مجمع 193 کشور عضو هستند و هیچ کشوری حق وتو کردن قطعنامه‌ها را ندارد.

ناظران بر این باورند که با توجه به ابعاد بحران کنونی اوکراین احتمالا بیش از 100 کشور به قطعنامه مورد نظر در مجمع عمومی رای مثبت بدهند.

روسیه ادعا می‌کند که حمله نظامی به اوکراین با هدف دفاع از خود و با استناد به ماده 51 منشور ملل متحد انجام گرفته است.

ارتش روسیه از صبحگاه پنج‌شنبه گذشته تهاجم سراسری علیه خاک اوکراین را آغاز کرد و همزمان با موشک و بمباران هوایی زیرساخت‌های شهری و نظامی این کشور را مورد هدف قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید