ارتش روسیه تا 30 کیلومتری مرکز کییف پیشروی کرد

در سومین روز تهاجم نظامی پوتین به اوکراین و اصابت موشک روسی به یک واحد مسکونی در کییف، رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد که «سلاح را زمین نخواهیم گذاشت و از سرزمینمان دفاع خواهیم کرد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تهاجم نظامی همه‌جانبه روسیه به اوکراین و درگیری‌ها میان نیروهای اوکراینی و قوای ارتش روسیه در نزدیکی کییف، برای به دست گرفتن کنترل پایتخت اوکراین، ادامه دارد.

بنا به گزارش‌ها شنبه 26 فوریه، بخش اعظم نیروهای روسی تا 30 کیلومتری از مرکز کییف پیش رفته و ساعاتی پس از فراخوان ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین برای بسیج عمومی در این کشور، نبردهای شدیدی در خیابان پیروزی کییف، یکی از شریان‌های اصلی ارتباطی پایتخت جریان داشت.

در همین راستا خبرنگار «العربیه» تاکید کرد که یک موشک روسی به یک برج مسکونی در نزدیکی فرودگاه جولیانی در کیف اصابت کرده و عملیات تخلیه ساکنان این برج ادامه دارد.

از سویی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در سومین روز تهاجم به اوکراین، مواضع مهم ارتش اوکراین را با موشک‌های کروز هدف قرار داده است.

رسانه‌های روسی نیز از تصرف شهر میلیتوپول توسط نیروهای ارتش روسیه خبر دادند.
وزارت دفاع بریتانیا نیز اعلام کرد که بخش عمده‌ای از نیروهای روسی که در حال پیش‌روی به سمت کییف، هستند تا 30 کیلومتری از

مرکز شهر پیش رفته‌اند و ارتش اوکراین نیز در سرتاسر خاک کشور، مقاومت شدیدی در برابر نیروهای روسیه از خود نشان می‌دهد.

شهردار کییف شنبه در سومین روز تهاجم روسیه به اوکراین نیز مقررات منع رفت و آمد در این شهر که شدیدا تحت حملات روسیه قرار دارد، اعلام کرد. ویتالی کلیچکو در «توییتر» نوشت که منع رفت و آمد تمدید شده از ساعت پنج بعداز ظهر هر روز تا هشت صبح روز بعد، اعمال خواهد شد تا اطمینان لازم از کارآمدی بیشتر دفاع از شهر و ایمنی ساکنان آن حاصل شود.

خبرگزاری «اینترفاکس» اوکراین به نقل از وزیر بهداشت این کشور اعلام کرد که در نتیجه تهاجم روسیه تاکنون دست‌کم 198 نفر از جمله 3 کودک کشته شده و 1115 نفر شامل 33 کودک از شهروندان این کشور زخمی شدند.

وزارت دفاع روسیه نیز شنبه مدعی شد که شهرهای اوکراین را هدف قرار نمی‌دهد و تمام تدابیر را برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان اتخاذ می‌کند.

بر اساس گزارش‌ها، صدای تیراندازی در نزدیکی مراکز دولتی در مرکز کییف شنیده شده و ارتش اوکراین، حمله به یک پایگاه نظامی در نزدیکی کیف را تایید کرد.

نیروهای روسی همچنین از دریای سیاه به سوی اوکراین اقدام به پرتاب موشک کردند.
به گفته منابع آگاه خدمات اینترنت در کییف مختل شده و شاهدان عینی مواردی از غارت کالا در کییف همزمان با کمبود مواد غذایی به ویژه نان را گزارش دادند.

خبرنگار «العربیه» در اوکراین همچنین از هدف قرار دادن مجدد شهر خارکیف خبر داد و افزود: «مقامات خارکیف از اهالی این شهر خواستند به پناهگاه‌ها بروند.»

به گفته او بحران غذایی و هجوم مردم به فروشگاه‌های مواد غذایی در خارکیف مشاهده می‌شود.
شورای امنیت ملی اوکراین نیز اعلام کرد که اوضاع در کییف تحت کنترل است و ارتش و مردم بر اوضاع مسلط هستند.
ارتش اوکراین نیز شنبه تاکید کرد که «حمله» شبانه سربازان روسی به یکی از مواضع خود در خیابان پیروزی، یکی از شریان‌های اصلی ارتباطی در کییف را دفع کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، پیش‌بینی کرده بود که نیروهای روسی دست به حمله شبانه خواهند زد.
از سویی به گزارش خبرگزاری «اینترفاکس» اوکراین سربازان روسی می‌کوشند یکی از نیروگاه‌های تولید برق این شهر را به کنترل خود درآورند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size