آمریکا: گفت‌وگوی پوتین با اوکراین دیپلماسی تحت تهدید سلاح است

بنا به اعلام کاخ کرملین پوتین در پاسخ به پیشنهاد رئیس جمهوری اوکراین با قرار دادن پیش‌شرط‌هایی برای گفت‌وگو با زلنسکی اعلام آمادگی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با نزدیک شدن نیروهای روسی به کییف و در حالی که رئیس جمهور روسیه در جریان نشست شورای امنیت ملی روسیه، از ارتش اوکراین خواست تا زمام قدرت را در این کشور به دست بگیردد، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به پوتین پیشنهاد گفت‌وگو داد و خطاب به او گفت: «ما باید با هم گفت‌‌وگو کنیم.»

رئیس جمهوری اوکراین در سخنان جمعه 25 فوریه خود، با انتقاد از اروپا به خاطر پاسخ «کم‌رمق» به تهاجم روسیه علیه اوکراین و درنگ در کمک به کییف، خواهان سرعت‌عمل بیشتر اروپا در اعمال بسته‌های تحریمی شده و کشورهای اروپایی را به متوسل شدن به مانورهای سیاسی در برابر پیش‌روی نیروهای روسیه به سوی کییف متهم کرد.

به گفته زلنسکی «اروپا از توان کافی برای متوقف کردن این تجاوز برخوردار است و همه گزینه‌ها برای منع تهاجم مسکو از ممنوعیت ورود به کشورهای اتحادیه اروپا گرفته تا کنار گذاشتن مسکو از سیستم سویفت و تحریم نفتی باید روی میز باشد.»
او حمله به اوکراین را « تکرار جنگ جهانی دوم» و جنگ علیه یکپارچگی اروپا توصیف کرد.

ابراز آمادگی کرملین

از سویی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ساعاتی پیش طی تماس تلفنی با همتای چینی خود شی جین پینگ، گفت: «ما مذاکراتی در سطح بالا با اوکراین انجام خواهیم داد.»

کاخ کرملین نیز از موافقت پوتین با پیشنهاد زلنسکی و اعلام آمادگی او برای گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری اوکراین خبر داد.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در این‌باره گفت که مسکو پیشنهاد زلنسکی را بررسی خواهد کرد. او اما در عین حال تاکید کرد که انتظارات مسکو از کییف تغییر نکرده است.

پسکوف گفت که روسیه، آماده اعزام هیاتی از مقام‌های وزارت دفاع و خارجه به مینسک، پایتخت بلاروس، برای گفت‌وگو با اوکراین است و این مذاکرات باید شامل خلع‌سلاح اوکراین باشد.
در واکنش به این موضع پوتین وزارت خارجه آمریکا اعلام آمادگی رئیس جمهوری روسیه برای گفت‌وگو با اوکراین را دیپلماسی تحت تهدید سلاح خواند.

پیشنهاد چین برای حل بحران

از سویی، شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین جمعه طی تماسی با همتای روس خود خواهان ایجاد مکانیسم امنیتی موثر و پایدار اروپایی شد و تاکید کرد که چین، خواستار حل و فصل بحران از طریق مذاکره میان روسیه و اوکراین است.

تلاش میانجی‌گرانه ترکیه

در همین راستا و به گفته یک تحلیل‌گر ترکیه‌ای به «العربیه»، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که ماه‌هاست سعی در ایفای نقش میانجی‌ در بحران روسیه و اوکراین دارد، با آغاز تهاجم مسکو علیه کییف پنج‌شنبه، بار دیگر در این‌ زمینه ابراز تمایل کرد.
او در این رابطه گفت: «آنکارا در عملیات نظامی جاری روسیه، فرصت خوبی برای ترمیم روابط پرتنش خود با ایالات متحده، اتحادیه اروپا و ناتو را تشخیص می‌دهد که این روابط به خاطر تحکیم مناسبات با مسکو در طول یک دهه گذشته، آسیب دیده بود.»

این تحیلیل‌گر ترک در ادامه مصاحبه با « العربیه» افزود: «آنکارا همچنان در حال ارزیابی عملیات نظامی روسیه بر اساس ترمیم روابط خود با غرب است و در این زمینه، رئیس جمهوری ترکیه، تلاش می‌کند، نقش میانجی را در این بحران ایفا کند، اگرچه از نگاه مسکو، اردوغان جانب کییف را دارد که تسلیحات ساخت ترکیه از جمله پهپادها را دریافت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید