پوتین: روسیه نظام اقتصادی جهان را که خود به آن وابسته است تضعیف نمی‌کند

منابع اروپایی از مخالفت آلمان و ایتالیا با کنار گذاشتن روسیه از سیستم «سویفت» بانکداری جهان خبر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی تهاجم نظامی همه‌جانبه روسیه به اوکراین و پیامدهای وخیم آن بر اقتصاد جهانی و همچنین اعمال تحریم‌های گسترده غرب بر مسکو، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در نشست خود با بازرگانان این کشور، طی رهنمودهایی راهکارهایی را برای مقابله با تحریم‌های غرب ارائه داد.

ولادیمیر پوتین، پنج‌شنبه 24 فوریه، در جلسه خود با بازرگانان روسی آنها را برای مقابله با تحریم‌های اخیر غرب در ارتباط با جنگ در اوکراین، توجیه کرد و گفت آن چه اکنون در جریان است، وضعیتی اضطراری است زیرا که غرب «هیچ‌گزینه‌ای» پیش روی ما باقی نگذاشت.

پوتین با این توجیه که راهی برای دفاع از روسیه جز از طریق حمله به اوکراین باقی نمانده، تاکید کرد که روسیه نمی‌خواهد نظام اقتصادی جهان که خود به آن تعلق دارد را تضعیف کند.

در همین راستا وزارت خارجه روسیه نیز پنج‌شنبه اعلام کرد که به اقدامات اروپا برای تحریم‌ این کشور متقابلا پاسخ خواهد داد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به موضع رهبران کشورهای اروپایی در اعمال بسته‌های تحریمی شدید علیه کشورش، گفت که مسکو «به تحریم‌های اروپا و آمریکا متقابلا با اقدامات تلافی‌جویانه‌ای پاسخ خواهد داد.»

افزایش بهای نفت و ریزش در بازارهای سهام

از سویی بازارهای بورس جهانی به‌ویژه در آمریکا و اروپا دچار ریزش شدید شاخص‌ها شده و بهای نفت خام نیز با بیش از 8 درصد افزایش به برای اولین بار از سال 2014 به بیش از 105 دلار در هر بشکه رسید.

همچنین قیمت آتی نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه آوریل برای اولین بار از سال 2014 با 8.5 درصد افزایش به 105.3 در هر بشکه رسید، در حالی که قیمت نفت خام نایمکس آمریکا برای تحویل در آوریل، با 8 درصد افزایش به 100.1 دلار در هر بشکه رسید.

همچنین قراردادهای استاندرند آند بورز 500 و ناسداک 100 به ترتیب، حدود 2 درصد و 2.5 درصد کاهش یافت که نشان می‌دهد، بازار با روند نزولی شدید مواجه است. شاخص یوروپ 600 استوکس، حدود 3 درصد سقوط کرد و بازار سهام آسیایی به پایین‌ترین سطح خود از سال 2020 رسید. بازار سهام روسیه نیز پس از پایان تعلیق معاملات، با ریزشی شدید روبرو شد.

ارزش «روبل» به پایین‌ترین حد خود رسید

در بحبوحه نوسانات معاملات، روبل پول ملی روسیه، پنج‌شنبه به پایین‌ترین سطح برابری خود با دلار و یورو سقوط کرد و 8 درصد از بهای خود را در برابر دلار از دست داد و به 87.55 روبل در برابر هر دلار رسید. بهای روبل در برابر یورو نیز 6.3 درصد کاهش یافت.

ریزش بیش از 10 درصدی بازار سهام روسیه

به گزارش رویترز، پس از کاهش بیش از 10 درصدی سهام روسیه، بورس مسکو در اقدامی پیشگیرانه معاملات پنج‌شنبه را متوقف کرد.

بورس مسکو اعلام کرد: «معاملات در تمامی بازارها به حالت تعلیق درآمده است و متعاقبا بازگشایی خواهد شد.»

کاهش بیش از 5 درصدی بهای لیر ترکیه

لیر ترکیه نیز در پنج‌شنبه، بیش از 5 درصد سقوط کرد زیرا سرمایه‌گذاران پس از حمله نیروهای روسی به اوکراین، به تکاپو افتادند و افزایش نگرانی‌ها از فشارهای تورمی جدید در ترکیه، دولت آنکارا را به تبلیغ به نفع «پول ملی» سوق داد.

جهش 41 درصدی بهای انرژی در اروپا

قیمت انرژی اروپا نیز در پی تحولات نظامی جبهه اوکراین در ادامه سیر صعودی خود برای چهارمین روز متوالی، تا 41 درصد افزایش یافت در حالی که قراردادهای انرژی برای تحویل در ماه مارس در آلمان 31 درصد افزایش یافت و افزایش‌های جدیدی نیز احتمالا در راهند.

افزایش بی سابقه بهای محصولات کشاورزی

شاخص کالاهای کشاورزی نیز به رکورد بی‌سابقه‌ای رسید و هزینه‌ها از نفت گرفته تا غلات و فلزات به دلیل نگرانی از مختل شدن عرضه مواد خام، ناشی از بحران جاری افزایش یافت، زیرا اوکراین صادرکننده اصلی غلات است.

از سویی اعمال بسته‌های تحریمی علیه روسیه، که قدرتی جهانی در صادرات کالاهای اساسی است، می‌تواند به جدا ساختن روسیه از سیستم جهانی تامین کالاهای اساسی منجر شود.

در پی وقوع جنگ تمام‌عیار در اوکراین، نگرانی‌ها با انگیزه اقتصادی در میان کشورهای جهان به حدی شدید است که در تحولی جدید منابع اروپایی از مخالفت آلمان و ایتالیا با کنار گذاشتن روسیه از سیستم «سویفت» بانکداری جهان خبر دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید