دیپلمات سابق آمریکایی: سازمان جهانی گردشگری به سیاست گروگان‌گیری تهران کمک می‌کند

بری روزن: سازمان جهانی گردشگری به جای تلاش برای محافظت از امنیت گردشگران، به جمهوری‌اسلامی این امکان را می‌دهد تا در خصوص امن بودن این کشور تبلیغ دروغین کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بری روزن، دیپلمات سابق آمریکایی گفته است، سازمان جهانی گردشگری با ارائه تصویر امن از ایران، به سیاست گروگان‌گیری جمهوری اسلامی کمک می‌کند.

روزن که در جریان اشغال سفارت آمریکا در تهران در سال 1979 توسط «دانشجویان خط» امام به اسارت درآمد و 444 روز گروگان رژیم ایران بود، در مقاله‌ای برای «جروزالم پست» نوشته است: «جمهوری اسلامی با تکیه بر دیپلماسی گروگان‌گیری در چهار دهه اخیر، اکنون 24 شهروند دو تابعیتی یا خارجی را به گروگان گرفته است.»

روزن خاطرنشان کرد: «از این افراد 10 نفر آمریکایی هستند، ولی هیچ‌کدام آنها روسی، چین یا ونزوئلایی نیست.»

این دیپلمات سابق آمریکایی افزود: «سازمان جهانی گردشگری به جای تلاش برای محافظت از امنیت گردشگران، به جمهوری‌اسلامی این امکان را می‌دهد تا در خصوص امن بودن این کشور تبلیغ دروغین کنند.»

او پیشتر گفته بود اگر دولت بایدن سرنوشت گروگان‌ها را از مذاکرات هسته‌ای جدا کند، این باور نزد رهبران ایران تقویت می‌شود که غرب فقط «ادعا»ی حقوق بشر می‌کند، و اینکه هزینه‌ای از این جانب متوجه آنها نمی‌شود و این پیامی خطرناک به تهران و متحدان آن که به «دیپلماسی گروگان‌گیرانه» عادت دارند می‌فرستد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران پیشتر آزادی چهار شهروند آمریکایی زندانی در ایران را پیش‌شرط دستیابی به هرگونه توافقی هسته‌ای در وین دانسته بود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران اخیرا در مصاحبه‌ای با تلویزیون «سی‌ان‌ان»، از تمایل این کشور برای تبادل زندانیان بین ایران و غرب خبر داد و گفت، این موضوع می‌تواند به «اقدامی فوری» پس از مذاکرات هسته‌ای وین تبدیل شود.

امیرعبداللهیان در این مصاحبه عنوان کرد که بر اساس توافق سال گذشته، قرار بوده است که زندانیان «جدا از مقوله مذاکرات وین» مورد تبادل قرار گیرند.

وزیر خارجه ایران در ادامه مدعی شد که آمریکا در این زمینه کارشکنی کرده و در «دقیقه نود» اعلام کرده است که موضوع گروگان‌های خارجی و دوتابعیتی در ایران، می‌باید به عنوان بخشی از مذاکرات وین درنظر گرفته شود.

او تأیید کرد که نام نازنین زاغری – راتکلیف، زندانی دو تابعیتی ایرانی – بریتانیایی، در فهرست سال گذشته برای تبادل زندانیان بوده است.

حکومت ایران دوتابعیتی بودن شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد و به گفته دولت‌های غربی و نهادهای حقوق بشری از بازداشت و «گروگان‌گیری» افراد دو تابعیتی به مثابه ابزار فشار برای پیش بردن مقاصد خود مانند چانه‌زنی در رابطه با تحریم‌ها و دیگر مناسبات سیاسی بهره می‌برد.

بر اساس گزارش «مرکز حقوق بشر ایران»، جمهوری اسلامی، دست‌کم 15 زندانی دو تابعیتی را گروگان گرفته است. بازداشت این افراد به‌طور کلی شامل حبس انفرادی طولانی‌مدت و بازجویی‌ مداوم، بازداشتن از اعطای حق ملاقات کنسولی، محاکمات محرمانه و احکام طولانی برای جرائم امنیتی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید