بایدن: تحریم‌های جدید زیان‌بارتری علیه اقتصاد روسیه اعمال خواهیم کرد

رئیس جمهوری آمریکا: این پوتین بود که بر طبل جنگ کوبید و حملات زمینی، هوایی و دریایی را علیه اوکراین آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که تاریخ در مورد پوتین قضاوت خواهد کرد و آمریکا و هم‌پیمانانش از این بحران قدرتمندتر خارج خواهند شد.

رئیس جمهوری آمریکا، پنج‌شنبه 24 فوریه، در سخنان نسبتا کوتاه خود خطاب به مردم آمریکا، ضمن تاکید بر این که پوتین تمامی حسن‌نیت‌‌های واشینگتن را نادیده گرفته است، افزود: «این پوتین بود که بر طبل جنگ کوبید و حملات زمینی، هوایی و دریایی را علیه اوکراین آغاز کرد.»

بسته‌های جدید تحریمی

بایدن در ادامه با اشاره به بسته‌های تحریمی تازه علیه مسکو تاکید کرد:«تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعمال خواهیم کرد که برای اقتصاد این کشور به شدت زیان‌بار خواهد بود.»

او در این رابطه توضیح داد که دولت آمریکا، ممنوعیت علیه 4 بانک جدید روسی را اعمال خواهد کرد و از هرگونه سرمایه‌گذاری آمریکا در روسیه جلوگیری و بیش از نیمی از صادرات فناوری به روسیه را متوقف خواهد کرد.

بایدن بار دیگر با تاکید بر این که آمریکا از متحدان ناتو به ویژه در اروپای شرقی دفاع خواهد کرد، افزود که نیروهای آمریکایی در اوکراین، هیچ اقدام نظامی انجام نداده و نخواهند داد.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه سخنرانی خود اظهار داشت که با وزیر دفاع کشورش، درباره تحرکات نظامی بیشتر آمریکا صحبت کرده و دولت او برای حمایت مردم آمریکا در برابر افزایش قیمت‌های انرژی، خواهد کوشید.

بایدن همچنین تاکید کرد که از نزدیک، قیمت‌های جهانی نفت را زیر نظر دارد و دولت او برای تقویت دفاع در برابر هرگونه حملات سایبری تلاش می‌کند.

تاریخ در مورد پوتین قضاوت خواهد کرد

بایدن در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر این که هیچ برنامه‌ای برای گفت‌وگو با پوتین در دستورکار او نیست، گفت: «تمام جهان نظاره‌گر اقدامات پوتین در اوکراین است... ما به همراه متحدان خود قدرتمندتر از این بحران خارج خواهیم شد و تاریخ در مورد پوتین قضاوت خواهد کرد.»

بایدن با اشاره به این که رئیس جمهوری روسیه، جاه‌طلبی‌هایی فراتر از اوکراین داشته و در صدد احیای دوران «اتحاد جماهیر شوروی» است، خاطر‌نشان کرد که تاثیرگذاری تحریم‌ها بر روسیه، زمان‌بر است و اگر پوتین از این رویکرد دست برندارد، تحریم‌های قوی‌تری اعمال خواهند شد.

توافق با گروه هفت

این در حالی است که بایدن پنج‌شنبه در صفحه کاربری خود در «فیسبوک» نوشت: «امروز صبح با همتایان خود در گروه 7 ملاقات کردم تا درباره حمله نامشروع پوتین به اوکراین صحبت کنم.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «ما توافق کردیم که بسته‌های تحریمی بازدارنده و سایر اقدامات اقتصادی را برای پاسخگو ساختن روسیه، به پیش ببریم. ما در کنار مردم شجاع اوکراین ایستاده‌ایم.»

شایان ذکر است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بامداد پنجشنبه، ضمن صدور فرمان تهاجم‌ نظامی به اوکراین از مردم این کشور خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند. پوتین گفت روسیه قصد اشغال اوکراین را ندارد و به هر گونه دخالت بیگانه در روند عملیات نظامی روسیه در این کشور فورا پاسخ خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید