کرملین: عملیات نظامی روسیه در اوکراین باید به اهداف خود برسد

دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی: هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیروهای ناتو به اوکراین وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اعلام جنگ از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و تهاجم‌ نظامی همه‌جانبه مسکو به اوکراین از یک سو و واکنش کاخ سفید مبنی بر این که بایدن به همراه تیم مشاوران امنیتی خود، تحولات اوضاع اوکراین را دنبال می‌کند و همچنین موضع ناتو که هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیرو به اوکراین ندارد از سوی دیگر، از نگاه کارشناسان به این معنا است که غرب عملا در راستای «بازدارندگی» مسکو گام بر‌نمی‌دارد.

همزمان با موضع ضعیف و سردرگم غرب در قبال بحران اوکراین که پوتین را برای تهاجم فراگیر به اوکراین جسورتر کرده، کاخ کرملین پنجشنبه 24 فوریه تاکید کرد که عملیات روسیه در اوکراین باید به اهداف خود برسد.

کرملین همچنین در این‌باره افزود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه صراحتاً خواستار عدم استقرار سلاح‌های تهاجمی در اوکراین شده است.

مسکو با بیان این که ما برای پاکسازی اوکراین از وجود همه «نازی‌ها» تلاش خواهیم کرد، تأکید کرد: « اینجا درباره اشغال اوکراین صحبت نمی‌کنیم و این واژه غیرقابل پذیرش است.»

کرملین افزود: «با توجه به تاثیر قابل پیش‌بینی ناشی از وقوع جنگ، ما ابزارهای مناسبی را برای مقابله با نوسانات بازار ایجاد کرده‌ایم.»

ناتو: برنامه‌ای برای اعزام نیرو به اوکراین نداریم

این در حالی است که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، پنجشنبه، در واکنش به تهاجم روسیه به اوکراین، گفت که ناتو توانمندی‌ها و نیروهایی را در قلمرو خود مستقر خواهد کرد و بیش از 100 جنگنده را در وضعیت آماده‌باش قرار داده است.

استولتنبرگ در یک کنفرانس مطبوعاتی، پس از ریاست نشست اضطراری سفرای ناتو گفت: «هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیروهای ناتو به اوکراین وجود ندارد.»

او افزود: «ما باید با عزم راسخ و وحدتی قدرتمندانه‌تر پاسخ دهیم. واکنش ما یک اقدام دفاعی است.»

به گفته منابع دیپلماتیک، سران کشورهای ناتو از جمله امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، خواستار برگزاری نشست ناتو درباره اوکراین در «در اسرع وقت» شدند و این نشست آنلاین، جمعه 25 فوریه منعقد خواهد شد.

ناتو در بیانیه پنجشنبه خود، حمله نظامی روسیه به اوکراین را «نا‌موجه» توصیف کرد و از مسکو خواست تا فورا عملیات نظامی در خاک اوکراین را متوقف کند.

در این بیانیه آمده است: «رهبران روسیه باید مسئولیت کامل عواقب اقدامات خود را بر عهده بگیرند و روسیه بهای بسیار سنگین اقتصادی و سیاسی را پرداخت خواهد کرد».

این بیانیه، اقدامات روسیه را «تهدیدی جدی» برای امنیت یورو‌آتلانتیک دانست و خاطرنشان کرد که این اقدامات، پیامدهای «ژئو‌استراتژیک» به دنبال خواهد داشت.

ناتو همچنین از استقرار نیروهای زمینی و هوایی اضافی در بخش شرقی قلمرو خود و همچنین تجهیزات دریایی خبر داد و تاکید کرد که آمادگی نیروهای خود را برای پاسخگویی به همه وضعیت‌های اضطراری، افزایش داده است.

ناتو همچنین تصریح کرد که گام‌های بیشتری برای افزایش «بازدارندگی و دفاع» در سراسر محدوده خود بردارد که ماهیتی «پیشگیرانه» و نه «تشدیدکننده» دارد.

شایان ذکر است که لهستان، استونی، لتونی و لیتوانی پنج‌شنبه، خواستار فعال شدن ماده شماره 4 پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» شدند که نشست این کشورها زیر چتر آن منعقد می‌شود.

اعضای ناتو موافقت کردند که نیروهای زمینی، دریایی و هوایی ناتو را در بخش شرقی قلمرو آن در نزدیکی اوکراین و روسیه، تقویت کنند.

اگرچه تعدادی از 30 عضو ناتو اسلحه، مهمات و سایر تجهیزات را در اختیار اوکراین قرار داده‌اند، اما ناتو به عنوان یک سازمان این کار را نکرده و بنا به اعلام آن هیچ اقدام نظامی برای حمایت از اوکراین انجام نخواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید