بایدن خواهان نشست فوری شورای امنیت ملی آمریکا شد

قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد به رغم‌ استفاده روسیه از حق وتو، قطعنامه‌ای را در محکومیت تهاجم نظامی مسکو به اوکراین به رای گذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین اعلام داشت، منتظر است تا متحدان اوکراین تحریم‌های ملموسی را علیه روسیه اعمال کنند، فرانسه تاکید کرد که در کنار اوکراین خواهد بود و اقدام روسیه علیه کییف، عواقب «بلندمدت و عمیقی» برای اروپا خواهد داشت.

این در حالی است که کاخ سفید، پنجشنبه 24 فوریه، در بیانیه خود اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، شورای امنیت ملی این کشور را برای یک جلسه فوری فراخواند.

کاخ سفید همچنین تاکید کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با برنامه قبلی، جنگی را انتخاب کرده است که فاجعه‌آمیز خواهد بود.

در ادامه این بیانیه آمده است: «روسیه به تنهایی مسئول تلفات و ویرانی‌های ناشی از این تهاجم است و آمریکا، متحدان و شرکای آن به شکلی یکپارچه و قاطعانه به روسیه پاسخ خواهند داد.»

کاخ سفید با بیان این که بایدن سخنانی را خطاب به مردم آمریکا در ارتباط با اوکراین ایراد خواهد کرد، افزود: «جهان، روسیه را در قبال آنچه در حال رخ دادن است، پاسخگو خواهد کرد و ما با ناتو برای پاسخی قدرتمند، یکپارچه و بازدارنده به روسیه، هماهنگی خواهیم کرد.»

از سویی شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است جمعه 25 فوریه به رغم‌ استفاده روسیه از حق وتو، قطعنامه‌ای را در محکومیت تهاجم نظامی مسکو به اوکراین به رای گذارد.

تحولات میدانی

این در حالی است که «سی ان ان» پنج‌شنبه گزارش داد، «نیروهای روسی، فرودگاه گوستومل در 25 کیلومتری کییف را با اجرای عملیات هلی‌برد، به کنترل خود درآوردند.»

پیش از این، گارد مرزی اوکراین از ورود نیروهای زمینی روسیه به این کشور خبر داد و مسئولان گارد متعاقبًا تاکید کردند که ارتش روسیه در تلاش برای یورش به پایتخت، کییف است.

مسئولان گارد افزودند که بالگردهای روسی به فرودگاه نظامی گوستومل در نزدیکی کییف حمله کرده و در جریان این حمله، 3 بالگرد روسی سرنگون شدند.

به گفته مقامات گارد مرزی اوکراین، نیروهای روسیه از بلاروس وارد منطقه کییف شدند تا با موشک‌های «گراد» به اهداف نظامی اوکراین حمله کنند.

روسیه نیز به نوبه خود تاکید کرد که «گاردهای مرزی اوکراین، کلیه مواضع خود را در مرزهای ما ترک کردند.»

از سویی پلیس اوکراین تاکید کرد که «روسیه از صبح پنج‌شنبه، 203 حمله انجام داده و درگیری‌ها در محورهای مختلف در جریان است.»

گارد مرزی اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد که تانک‌ها و سایر جنگ‌افزارهای سنگین روسی از مرز در چندین منطقه شمالی و همچنین از شبه‌جزیره کریمه، عبور کرده و در خاک اوکراین پیشروی کردند.

از سویی الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، متحد مسکو، پنج‌شنبه، فرماندهان ارتش خود را در پی عملیات نظامی مسکو علیه اوکراین، احضار کرده و تاکید کرد که نیروهای مسلح بلاروس، در عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین شرکت نخواهند کرد.

در همین راستا وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای روسی مستقر در خاک بلاروس به سوی کییف پایتخت اوکراین پیشروی کردند.

همزمان با این تحولات ارتش اوکراین از پرتاب چهار موشک بالستیک از خاک بلاروس به قلمرو اوکراین خبر داد.

در واکنش به نقش بلاروس در پشتیبانی از تهاجم روسیه به اوکراین اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه موسسات و مقامات این کشور اعمال کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید