پولیتیکو: نشست مشترک وزرای خارجه کشورهای عضو برجام در روزهای آتی برگزار می‌شود

به گفته پولیتیکو، وزرای خارجه کشورهای چین و روسیه احتمالا به صورت «آنلاین» در این دیدار شرکت خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نشریه «پولیتیکو» در گزارشی خبر داد که وزرای خارجه کشورهای عضو توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، احتمالاً در روزهای آینده به دیدار همدیگر خواهند رفت.

پولیتیکو به نقل از دو منبع آگاه نوشت، این دیدار احتمالاً بین حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران و همتایان بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی او برگزار خواهد شد.

به گفته پولیتیکو، وزرای خارجه کشورهای چین و روسیه احتمالاً به صورت «آنلاین» در این دیدار شرکت خواهند داشت. اگرچه برگزاری این نشست هنوز تائید نشده و مشخص نیست دقیقاً چه کسانی در آن شرکت خواهند کرد.

این نشریه آمریکایی در ادامه افزود، نشست وزرای خارجه کشورهای ذی‌نفع در مذاکرات برجام، احتمالا در قالب نشست «کمیته مشترک» برگزار خواهد شد. کمیته‌ای که مسئول نهایی‌کردن توافق‌های رسمی مرتبط با برجام است.

با وجود این‌که متن توافق نهایی مذاکرات وین هم‌اکنون در دست کار قرار دارد و مذاکره‌کنندگان بر مفاد آن رایزنی می‌کنند، انتظار می‌رود که این وزرای خارجه، در چارچوب یک تصمیم رسمی، توافق سال 2015 را احیا کنند.

به گفته پولیتیکو، ایالات متحده آمریکا از آنجایی که عضو برجام نیست، در این دیدار شرکت نخواهد داشت.

از سوی دیگر، یک مقام آمریکایی که در جریان این مذاکرات است، در مصاحبه خود با پولیتیکو، احتمال برگزاری چنین نشستی و یا دستیابی به پیشرفتی قریب‌الوقوع را کم‌اهمیت جلوه داد.

او در این زمینه تصریح کرد: «تا زمانی که توافقی صورت نگیرد، هیچ‌چیزی مورد توافق نیست..مسائل باقی‌مانده به‌شدت دشوار هستند و هیچ برنامه‌ای برای دیدار بین وزاری خارجه درنظر گرفته نشده است.»

خبرگزاری «ایسنا» نیز روز گذشته به‌نقل از منابع مطلع خود خبر داد که وزرای خارجه کشورهای ذی‌نفع در برجام احتمالاً نشست مشترکی برگزار نخواهند کرد.

مقامات غربی در هفته‌های گذشته از پیشرفت نسبی این مذاکرات خبر دادند. پولیتیکو به نقل از آن‌ها نوشته است که در چشم‌نمای توافق آینده بین ایران و قدرت‌های جهانی، واشینگتن دارایی‌های مسدود‌شده ایران در بانک‌های خارجی را آزاد کرده و تحریم‌های مرتبط با صادرات نفت علیه ایران را لغو می‌کند. از سوی دیگر تهران نیز متعهد به غیرعملیاتی کردن سانتریفیوژهای پیشرفته خود شده و سطح غنی‌سازی اورانیوم را می‌باید کاهش دهد. پولیتیکو افزوده است، بر این اساس ایران می‌باید ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده با درصد پائین خود را به روسیه ارسال کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم