پوتین: برای حمایت از دونتسک و لوگانسک نیرو اعزام خواهیم کرد

پارلمان روسیه با دادن اختیارات رسمی به پوتین برای به کارگیری نیروهای مسلح روسیه در خارج از این کشور موافقت کرده که این می‌تواند نشانه‌ای از عزم او برای تهاجم گسترده‌تر به اوکراین باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد برای دفاع از دونتسک و لوگانسک در شرق اوکراین که استقلال آنها را شامگاه دوشنبه 21 فوریه به رسمیت شناخته است، اقدام به اعزام نیرو به شرق اوکراین خواهد کرد.

پوتین سه‌شنبه 22 فوریه، در سخنان خود با بیان این که «اوکراین، تعهدی به اجرای توافقات مینسک ندارد»، اعلام کرد که روسیه به اجرای هیچ بخشی از مفاد این توافق که به گفته او منقضی شده است، پایبند نخواهد ماند.

او با تاکید بر این که پیام اوکراین در مورد «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای در ضدیت با روسیه، دریافت شد»، گفت: «اوکراین باید خلع سلاح شده و از پیوستن به ناتو دست بردارد.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین گفت: «مسکو در برد موشک‌های هسته‌ای اوکراین قرار خواهد داشت.»

موافقت پارلمان روسیه

این مواضع پوتین در پی اعلام موافقت پارلمان روسیه در سه‌شنبه 22 فوریه با دادن اختیارات رسمی به پوتین برای استقرار نیروهای مسلح روسیه در خارج از کشور بود.

این تحول می‌تواند نشانه‌ای بر عزم مسکو برای تهاجم نظامی گسترده‌تر به اوکراین باشد؛ به ویژه که ایالات متحده اعلام کرده تهاجم به اوکراین عملا در حال روی دادن است؛ آنهم در حالی که بنا بر آخرین گزارش‌ها، کاخ الیزه اعلام کرد، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، تماس‌هایی را با همتایان اروپایی و آمریکایی خود برای اطمینان از موضع متحد و یکپارچه در قبال روسیه گرفته است.

موافقت پارلمان روسیه در پاسخ به درخواست پوتین است که خواستار اختیاراتی برای اعزام سربازان روسی برای دفاع از جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین شده بود.

از سویی نیکلای پانکوف، معاون وزیر دفاع روسیه، درخواست پوتین را قبل از جلسه فوق‌العاده پارلمان قرائت کرد و گفت: «ارتش اوکراین متشکل از 60 هزار نفر به همراه تجهیزات زرهی قوی و سنگین در مرزهای جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک، مستقر شده و لذا چاره‌ای جز استفاده از نیروهای برون‌مرزی نیست.»

او با تأکید بر این که استقرار نیرو در دونتسک و لوهانسک برای دفاع از غیرنظامیان است افزود: نیروهای ما از مناطق دونتسک و لوگانسک دفاع کرده و تجاوزات اوکراین را خنثی خواهیم کرد.

حمایت از غیرنظامیان

در ادامه این تحولات وزارت دفاع روسیه نیز سه‌شنبه، اعلام کرد که وضعیت در مناطق دونتسک و لوگانسک، رو به وخامت رفته است.

کانال روسی «آر تی» به نقل از این وزارتخانه اعلام کرد که دفاع از غیرنظامیان در این دو منطقه، امری ضروری است.

در همین حال، کرملین اعلام کرد که پوتین، سه‌شنبه دو معاهده دوستی با دو جمهوری جدایی‌طلب اوکراین که مورد حمایت مسکو هستند، امضا کرد.

بدین ترتیب روسیه می‌تواند پایگاه‌های نظامی در این دو منطقه ساخته، نیرو مستقر کند و بر مبنای موضع دفاعی مشترک، به توافق رسیده و هماهنگی اقتصادی با این جمهوری‌ها را تقویت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید