مسکو: رویکرد تحریمی واشینگتن غیرسازنده و ناکارآمد است

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا: واشینگتن دسترسی مسکو با فناوری‌های غربی را که برای پیشرفت ارتش روسیه اهمیت حیاتی دارد، قطع خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

واکنش‌های شدید اتحادیه اروپا و آمریکا به اقدام پوتین در شناسایی رسمی دو منطقه جدایی‌طلب شرق اوکراین، در قالب بسته‌های تحریمی علیه مسئولان رده بالا و نهادهای بانکی روسیه نمود یافت.

اعمال این گونه تحریم‌های غربی علیه مقامات و نهادهای روسیه در حالی است که مسئولان بلندپایه مسکو از جمله وزیر امور خارجه این کشور مکررا تاکید می‌کنند که این گونه خط مشی‌ها، تاثیری بر سیاست روسیه در دفاع از منافع خود نخواهد گذاشت.

به گزارش «رویترز»، سرگئی لاوروف، وزارت خارجه روسیه، چهارشنبه 23 فوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اعمال تحریم‌ها، این کشور را از رویکرد قاطع و قدرتمندانه در دفاع از منافع خود، منصرف نخواهد کرد.

وزارت خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که این رویکرد غرب و آمریکا، سالهاست که ناکارآمد و غیرسازنده شده است.

با قدرت پاسخ خواهیم داد

وزارت خارجه روسیه در ادامه این بیانیه آورد که دولت آمریکا بر این باور است که از طریق تهدید و سلاح و اعمال تحریم‌ها از حق تحمیل اصول خود بر نظام بین‌الملل برخوردار است.

در بخش دیگری از همین بیانیه، با تاکید بر این که مسکو به تحریم‌های جدید به شکلی موثر و دردناک برای واشنگتن، با قدرت پاسخ خواهد داد، آمده است که تدابیر اعمال شده علیه مسکو با منافع آمریکا منافات دارد.

منزوی‌سازی پوتین

شایان ذکر است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در سخنان شامگاه سه‌شنبه خود از آغاز اعمال 4 تحریم علیه نهادهای بانکی مسکو از جمله بانک نظامی روسیه خبر داد.

او همچنین با تهدید به اعمال بسته‌های تحریمی متعدد علیه روسیه افزود که اولین بسته تحریمی، باعث قطع ارتباط مسکو با سیستم مالی غرب خواهد شد و «نخبگان روسیه» و مؤسسات مالی آن را هدف قرار خواهد داد.

در همین حال، والی آدیمو، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا، ساعاتی پیش تاکید کرد که کشورش «ارتباط پوتین با فناوری غربی را که برای پیشرفت ارتش روسیه، اهمیت حیاتی دارد، قطع خواهد کرد و ارتباط او با منابع مالی غرب را که برای رونق اقتصاد روسیه و همچنین ثروت‌اندوزی شخص پوتین ضرورت دارد، قطع خواهد کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید