رخنه عمیق جاسوس‌های روسیه در اوکراین

وال استریت ژورنال: مقامات امنیتی کنونی و پیشین اوکراین از این که برخی از همکاران آنها از جمله در پست‌های بالا مخفیانه برای مسکو کار می‌کنند ابراز نارضایتی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روسیه افزون بر سازو برگ نظامی و ارتش عظیم خود، سلاح دیگری نیز در اختیار دارد که خطرناک‌ترین سلاح در عمق کییف بوده و عبارت است از شبکه‌ای از جاسوسان است که مسکو از دهه‌ها پیش در ارتش، نیروهای اطلاعاتی و امنیتی اوکراین رخنه داده است.

این شبکه، اکنون بسیار کوچکتر از زمانی است که منازعه با اوکراین در سال 2014 با تصرف شبه‌جزیره کریمه از سوی روسیه و تهاجم مخفیانه به منطقه شرق دونباس آغاز شد، اما همچنان وجود داشته و خطرساز است.

الکسی دانیلوف، مشاور امنیت ملی اوکراین چهارشنبه 23 فوریه، با تاکید بر این که شبکه اطلاعاتی روسیه از مدت‌ها پیش در کیف فعال است، افزود: «ماموریت اصلی محول شده به آنها از سوی مسکو، بسیار سرراست و واضح است که همان نابودی کامل ماست.»

«فعالیت مخفیانه به نفع مسکو»

بر اساس گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال»، مقامات امنیتی کنونی و پیشین اوکراین نیز به نوبه خود از این که برخی از همکاران آنها، از جمله در پست‌های بالا، مخفیانه برای مسکو کار می‌کنند، ابراز نارضایتی کردند.

نگرانی از پناهندگی

درهمین راستا تحلیلگران هشدار دادند که «بسیاری از مقامات امنیتی در اوکراین در صورتی که إحساس کنند روسیه دست بالا را درمنازعه دارد، احتمالا به مسکو پناهنده خواهند شد».

تحقیقات ضد جاسوسی، پاکسازی افراد مرتبط با دولت روسیه و ارتقای سربازان باسابقه در نبرد علیه نیروهای تحت حمایت روسیه در دونباس، نفوذ مسکو را به میزان قابل توجهی کاهش داده با این حال مقامات کییف نسبت به ادامه این چالش بزرگ هشدار می‌دهند.

رسوایی اطلاعاتی

سرویس اطلاعات داخلی اوکراین در سال 2015 با رسوایی اطلاعاتی روبرو شد به این شکل که تیمی مخفی متشکل از 3 نفر را برای دستگیری یکی از رهبران شبه‌نظامی مورد حمایت روسیه در دونباس فرستاد اما اخبار مربوط به این ماموریت مخفی، به بیرون درز کرد.

شایان ذکر است که این سه مامور اوکراینی دستگیر و به زندان جدایی‌طلبان افتاده و در وضعیت عریان با دستان بسته و چشم‌بند در برابر روزنامه‌نگاران روس قرار داده شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید