پوتین: منافع و امنیت روسیه قابل مذاکره نیست

اوکراین از شهروندان خود خواست خاک روسیه را ترک کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با افزایش تنش‌ها در اوکراین و ورود نیروهای روسی به دو منطقه لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین، ولادیمر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در اظهاراتی با تأکید بر این‌که منافع و امنیت روسیه «قابل مذاکره نیست»، اعلام کرد که این کشور آماده یافتن «راه‌حل دیپلماتیک» برای این بحران است.

پوتین در اظهاراتی که به مناسبت روز «پاسدار وطن» از تلویزیون روسیه پخش شد گفت: «کشور ما جهت یافتن راه‌حل‌های دیپلماتیک برای پیچیده‌ترین مشکلات، آماده گفتگوی مستقیم و بی‌پرده است اما منافع و امنیت شهروندان ما قابل‌ مذاکره نیست.»

از سوی دیگر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به اظهارات آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل درباره نقش روسیه در بحران اوکراین واکنش نشان داد و مدعی شد که گوترش از سوی غرب تحت فشار قرار می‌گیرد.

سرگئی لاوروف
سرگئی لاوروف

بر اساس گزارش رسانه‌های روسی، لاوروف در اظهاراتی، تصریحات گوترش را خارج از صلاحیت‌های قانونی وی دانست.

او در این زمینه افزود، یک مقام سازمان ملل نمی‌تواند درباره «وضعیت اوکراین و اجرای توافق‌های مینسک» اظهارنظر کند.

دبیرکل سازمان ملل، روز گذشته در اظهاراتی عنوان کرده بود که نیروهای روسی در شرق اوکراین، بر خلاف ادعای مسکو، «نیروهای حفظ صلح» نخواهند بود. به گفته گوترش، ادعای پوتین درباره نسل‌کشی روس‌ها در اوکراین نادرست است.

«نیروهای حفظ صلح نیستند»

گوترش در نشستی مطبوعاتی تصریح کرد: «هنگامی که نیروهای یک کشور، بدون کسب اجازه وارد کشور دیگری شوند، این نیروها را نمی‌توان بی‌طرف و حافظ صلح دانست.»
دبیر کل سازمان ملل با اشاره غیرمستقیم به اقدام روسیه در به‌رسمیت شناختن دو جمهوری لوهانسک و دونتسک، مسکو را به نقض تمامیت ارضی و زیرپاگذاشتن حاکمیت اوکراین متهم کرد.

با بالا رفتن تنش‌ها در بحران اوکراین، اتحادیه اروپا و واشینگتن هشدار دادند که اگر روسیه به برنامه خود برای حمله به اوکراین ادامه دهد، مسکو را در سیستم بانکداری جهانی منزوی خواهند کرد.

کی‌یف نیز روز چهارشنبه، 23 نوامبر از شهروندان خود خواست خاک روسیه را ترک کنند.

دیمیتری کولبا، وزیر خارجه اوکراین در توییتی ضمن درخواست برای افزایش فشارهای جهانی علیه مسکو نوشت: «اکنون باید فشارها برای توقف پوتین افزایش پیدا کرده و به اقتصاد روسیه ضربه وارد شود.»

او در ادامه از دولت‌های غربی برای آنچه که «اقدامات قاطع در روز گذشته» خواند، تشکر کرد و خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه شد تا جلوی «اقدامات خصمانه» این کشور گرفته شود.

وزارت دفاع اوکراین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، بنابه‌دستور ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری این کشور، روند سربازگیری شهروندان بین 18 تا 60 ساله، امروز چهارشنبه 23 فوریه آغاز شد.

بر اساس این بیانیه، نیروهای احتیاط این کشور نیز برای ایستادگی دربرابر حمله احتمالی مسکو فراخوانده شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید