بایدن: پوتین تهاجم به اوکراین را آغاز کرد

وزیر دفاع آمریکا از پوتین خواست از وقوع یک جنگ فراگیر در شرق اروپا جلوگیری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از آن که مسکو قصد خود را برای اعزام نیروهای روسیه به مناطق جدایی‌طلب شرق اوکراین اعلام کرد، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که ولادیمیر پوتین، حمله به اوکراین را آغاز کرده و مستقیما حق موجودیت این کشور را هدف حمله خود قرار داده است.

بایدن سه‌شنبه 22 فوریه در سخنرانی خود از واشینگتن در خصوص تحولات اخیر، با اعلام آغاز اعمال 4 تحریم علیه موسسات بانکی روسیه از جمله بانک نظامی روسیه، تاکید کرد که مسکو، تمام تلاش‌ها را نادیده و ناکام گذاشته است.

روسیه را از تعامل تجاری محروم می‌کنیم

بایدن همچنین با تاکید بر این که مسکو در صورت ادامه این رفتار، هزینه سنگینی خواهد پرداخت، افزود، واشنگتن، مسکو را از هرگونه معامله تجاری با آمریکا محروم خواهد کرد.

او همچنین از استقرار نیروهای آمریکایی در شرق اروپا در کشورهایی مانند استونی و لیتوانی خبر داد اما در عین حال بر عدم اتخاذ اقدامات نظامی و عدم تمایل به جنگ با روسیه تاکید ورزید.

روسیه اوکراین
روسیه اوکراین

اقدامات قاطع

بایدن با بیان این که روسیه به اقدامات تحریک‌آمیز خود در خط آتش در دونباس ادامه می‌دهد، تاکید کرد که پوتین، زمینه را برای آغاز اقدام نظامی علیه اوکراین فراهم کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد که کشورش به‌رغم اقدامات تحریک‌آمیز اخیر که باعث افزایش قیمت انرژی شده، تدابیر سختگیرانه‌ای را برای حصول اطمینان از تأثیر تحریم‌ها بر روسیه انجام خواهد داد و عرضه نفت را زیر نظر دارد تا بروز هر گونه اختلالی در بازارهای نفت را تشخیص دهد.

بایدن افزود که آمریکایی‌ها با هم‌پیمانان خود برای دفاع از اوکراین، متحد هستند و این موضوع را جدی گرفته و در مورد عملکرد روسیه و نه گفته‌های آن، قضاوت خواهند کرد.

فراخوان برای دیپلماسی و حل بحران

با این وجود رئیس جمهوری آمریکا در ادامه سخنرانی خود با ابراز امیدواری در مورد وجود فرصت برای حل بحران اوکراین، خاطرنشان کرد که هنوز فرصت برای تلاش‌های دیپلماتیک و اجتناب از وقوع بدترین سناریو وجود دارد.

بایدن در پایان گفته‌هایش متعهد به دفاع از هر وجب از خاک کشورهای اعضای ناتو شد.

 لويد اوستن
لويد اوستن

موضع وزیر دفاع آمریکا

از سوی دیگر لوید اوستین، وزیر دفاع آمریکا، سه‌شنبه در آغاز گفت‌وگو در پنتاگون با دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، از پوتین خواست از وقوع یک جنگ فراگیر جلوگیری کند.

وزیر دفاع آمریکا در این ملاقات تاکید کرد که پوتین هنوز هم می‌تواند از بروز یک جنگ خانمانسوز جلوگیری کند.

آستین به وزیر خارجه اوکراین قول داد که آمریکا به حمایت از اوکراین در برابر تهدیدهای روسیه علیه امنیت و پیشرفت این کشور ادامه خواهد داد و در تلاش است، جلوی افزایش دامنه منازعه در مورد اوکراین را بگیرد.

روسیه و اوکراین
روسیه و اوکراین

ناتو: روسیه همچنان در فکر تهاجم به اوکراین است

از سوی دیگر ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، سه‌شنبه گفت روسیه از زمان به رسمیت شناختن استقلال دو منطقه جدایی‌طلب در شرق اوکراین، برنامه‌ریزی برای حمله همه‌جانبه به اوکراین را متوقف نکرده است.

استولتنبرگ در یک کنفرانس خبری گفت: «همه نشانه‌ها حاکی از آن است که روسیه به طرح‌‌ریزی برای حمله همه‌جانبه به اوکراین ادامه می‌دهد. او افزود: «ما همچنان از روسیه می‌خواهیم که دست بردارد. هرگز زمان برای عقب‌نشینی دیر نشده است.»

دبیرکل ناتو افزود در این راستا از تحرکات و پیشروی شمار بیشتری از نیروهای روسی به سوی مرزهای اوکراین و مناطق جدایی‌طلبان در شرق این کشور خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید