افزایش قیمت‌ها در بازارهای انرژی در پی تشدید بحران اوکراین

در پی تهدید‌های اتحادیه اروپا و آمریکا مبنی بر اعمال تحریم‌های شدید علیه مسکو، شورای امنیت ملی روسیه تهدید کرد که اروپا مجبور خواهد شد برای هر 1000 متر مکعب گاز روسی 2000 یورو پرداخت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی میان روسیه و اوکراین و شتاب کشورهای غربی برای رایزنی در مورد اعمال تحریم‌های احتمالی علیه مسکو، قیمت نفت خام برنت را به 96.57 دلار رساند که بالاترین سطح قیمت در هفت سال گذشته است.

آخرین بار در ژوئن 2014 بود که بهای نفت از آستانه 100 دلار عبور کرد و به 115 دلار برای هر بشکه رسید که ناشی از تقاضای بالای چین و وقفه در عرضه نفت عراق به دلیل حضور گروه داعش در این کشور بود.

پیش از آن نیز در ژوئیه 2008 بود که در پی رکورد تاریخی اقتصاد 147 دلار برای هر بشکه به ثبت رسید که به دلیل کاهش شدید ارزش دلار آمریکا و گسترش فزاینده تقاضای مصرف‌کننده‌ها بود که نفت را به کالایی جذاب برای مقابله با تورم، تبدیل کرد.

در شرایط کنونی هم و در پی اقدام پوتین به شناسایی رسمی دو جمهوری جدایی‌طلب دونتسک و لوگانسک در شرق اوکراین و به‌دنبال آن تهدیدهای غرب مبنی بر اعمال تحریم‌هایی جدید علیه مسکو، قیمت‌ها در بازار انرژی بالا رفت.

در پی آخرین تحولات بحران شرق اروپا شورای امنیت ملی روسیه در پاسخ به تهدیدات اتحادیه اروپا و آمریکا برای اعمال تحریم‌های بسیار شدید علیه روسیه و از جمله آن واردات انرژی از این کشور، در واکنشی تهدیدآمیز اعلام کرد که در این صورت اروپا مجبور خواهد شد برای هر 1000 متر مکعب گاز روسی، 2000 یورو پرداخت کند.

یک مقام آمریکایی نیز در واکنش به ابراز تاسف کاخ کرملین از اقدام آلمان به تعلیق کردن تصویب طرح راه‌اندازی «نورد استریم 2 »، خط انتقال گاز روسی به اروپا، و همچنین ابراز امیدواری مسکو مبنی بر موقت بودن این تعلیق، گفت: «خط لوله گاز روسی «نورد استریم 2» برای همیشه و نه به‌طور موقت بسته شد.»

به‌دنبال درگیری‌های نظامی در شرق اروپا و تنش‌های سیاسی حاصل از آن اکنون کشورهای اروپایی به‌دنبال منابع جایگزین‌ برای تامین انرژی هستند و از سویی روسیه نیز به‌دنبال بازارهای جدیدی برای فروش گاز این کشور خواهد بود که امتداد این تنش‌ها در بلند مدت تاثیر زیادی را بر بازارهای انرژی خواهد گذاشت.

افزون بر آن قیمت نفت اخیرا متاثر از فاکتورهای عرضه و تقاضا روند صعودی داشته و همین امر باعث شده تا تحلیلگران و بانک‌های بزرگ، در پیش‌بینی‌های قیمت نفت طی سال جاری، بهای نفت خام برنت را بالای 100 دلار در هر بشکه ارزیابی کردند به‌طوری که مراکزی چون گلدمن ساکس، بانک آمریکا و جی‌بی مورگان، رسیدن قیمت‌ها به سطح 125 دلار در هر بشکه طی سال جاری را محتمل دانسته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید