اتحادیه اروپا: اقدامات روسیه بی‌پاسخ نمی‌ماند و تحریم‌ها در راهند

لاوروف: ما به تحریم‌ها عادت داریم و می‌دانیم که تحریم‌ها به هر نحوی چه با دلیل و چه بی‌دلیل اعمال خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اقدام اخیر پوتین در به رسمیت شناختن یک‌جانبه استقلال دو منطقه جدایی‌طلب واقع در شرق اوکراین و دستور او به نیروهای روسیه برای ورود به این مناطق، در چالش‌جویی آشکار با کشورهای غربی، واکنش‌های اتحادیه اروپا و آمریکا را در تاکید بر اعمال تحریم علیه مسکو به دنبال داشته، هر چند که به گفته کارشناسان، این به هیچ‌روی عامل بازدارنده‌ای در برابر سیاست‌های تهاجمی پوتین نمی‌تواند به حساب آید و رخدادهای میدانی نیز موید این موضوع است.

جوزپ بورل، نماینده اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، سه‌شنبه 22 فوریه، اعلام کرد که اتحادیه اروپا، در واکنش به اقدام پوتین، رئیس جمهوری روسیه مبنی بر به رسمیت شناختن استقلال دو منطقه جدایی‌طلب در شرق اوکراین، تحریم‌هایی را علیه مسکو اعمال خواهد کرد.

بورل در پاریس به خبرنگاران تاکید کرد که اطمینان دارد، تصمیمی به اتفاق آراء از سوی اتحادیه اتخاذ خواهد شد که به نظر او بسیار ضرورت دارد.

بورل ساعاتی پیش در توییت خود، با تاکید بر هماهنگی با شرکای اتحادیه در آن سوی اقیانوس اطلس برای مقابله با اقدامات روسیه، تشدید کرد که «اقدامات غیرقانونی مسکو، بدون مجازات نخواهد ماند.»

همه گزینه‌ها روی میز

دیدیه ریندرز، کمیساریای عدالت اروپا نیز سه‌شنبه تاکید کرد که اتحادیه اروپا متشکل از 27 کشور، آماده اعمال تحریم‌هایی علیه مسکو است.

او در مصاحبه با کانال بلژیکی «ار تی بی اف »، توضیح داد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اتفاق آرا با اعمال تحریم‌های جدید موافقت کرده‌اند.

ریندرز همچنین با بیان این که اقدامات پیش‌بینی شده، تدریجا بر اساس عملکرد روسیه توسعه می‌یابد، افزود: «مرحله نخست، ممنوعیت سفر برخی مسئولان و تحریم بنگاه‌های اقتصادی از طریق مصادره دارایی‌ها در اروپا و خارج از آن است.»

اورسولا فون در لاین
اورسولا فون در لاین

«افراد حقیقی و حقوقی»

در همین راستا، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا و چارلز میشل، رئیس پارلمان اروپا متعهد شدند که «اتحادیه اروپا با اعمال تحریم‌ها علیه افراد حقیقی و حقوقی که در این اقدام غیرقانونی دست دارند، پاسخ خواهد داد».

سرگئی لاوروف
سرگئی لاوروف

لاوروف: به تحریم‌های غرب عادت کرده‌ایم

این در حالی است که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، سه‌شنبه تهدیدها به اعمال تحریم‌ها علیه کشورش را نادیده گرفته و در این‌باره گفت که غرب، فارغ از رخدادها، مبادرت به اعمال تحریم‌ها خواهد کرد و واکنش غرب در خصوص به رسمیت شناختن این دو منطقه جدایی‌طلب را قابل پیش‌بینی دانست.

وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که مسکو به تحریم‌های با دلیل یا بدون دلیل غرب، عادت دارد و «همکاران اروپایی، آمریکایی و بریتانیایی ما تا زمانی که تمام توان خود را برای اعمال آن‌چه که مجازات روسیه می‌نامند، به کار نبرند، آرام نخواهند نشست. مجازاتی که آن را مادر تحریم‌ها می‌نامند».

او همچنین افزود: «ما به این امور عادت کرده‌ایم، می‌دانیم که تحریم‌ها به هر نحوی، چه با دلیل و چه بدون دلیل، اعمال خواهد شد».

توافق‌های مینسک مرده‌اند

لاوروف در بخشی دیگری از اظهارات خود در ارتباط با سیاست میدانی روسیه در قبال شرق اوکراین اعلام کرد که توافقات مینسک از چندین سال پیش به دلیل اشتباهات کییف، عملا از میان رفته و مرده‌ است.

به گفته وزیر خارجه روسیه، این کشور در حال بررسی استقرار نیرو در دونباس در شرق اوکراین است، ولی هنوز تصمیم قاطع نگرفته است، اما در صورت لزوم، اقدامات ضروری را بررسی خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید