فرانسه از نشست قریب الوقوع سران آمریکا و روسیه درباره بحران اوکراین خبر داد

الیزه: دستور کار اجلاس پیشنهادی توسط بلینکن و لاوروف طی نشست آتی در 24 فوریه تهیه خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه دوشنبه 21 فوریه اعلام کردند که بایدن و همتای روس او ولادیمیر پوتین برای برگزاری نشستی درباره خروج از بحران اوکراین که یکی از جدی‌ترین بحران‌های اروپا در چند دهه‌ گذشته است، به توافق رسیده‌اند.

در همین حال کاخ الیزه اعلام کرد، پوتین و بایدن، درباره پیشنهاد نشستی که توسط ماکرون، برای ملاقات آنها پیشنهاد کرده است، به توافق رسیدند.

کاخ الیزه افزود، امکان برگزاری چنین نشستی در صورت حمله روسیه به اوکراین وجود نخواهد داشت.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه افزود که موضوعات این نشست در مراحل بعدی شامل تمام طرف‌های ذی‌ربط خواهد شد و از طریق آن درباره مسائل «امنیتی و ثبات استراتژیک در اروپا» بحث و گفت‌وگو خواهد شد.

مکرون عصر یکشنبه برای دومین بار در یک روز پس از گفت‌وگو با جو بایدن، به مدت یک ساعت درباره اوکراین با پوتین صحبت کرد.

از سوی دیگر کاخ سفید تأکید کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا با ولادیمیر پوتین، بر اساس پیشنهاد امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود، به شرط عدم حمله روسیه به اوکراین، گفت‌وگو خواهد کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، ایالات متحده متعهد به پیگیری دیپلماسی تا لحظه آغاز تهاجم روسیه است.

او افزود: «پرزیدنت بایدن اصولاً با پوتین رئیس‌جمهوری روسیه موافقت کرده است، اگر تهاجمی صورت نگیرد نشست برگزار خواهد شد».

ساکی در ادامه افزود: «ما همچنین آماده‌ایم اگر روسیه به جای صلح جنگ را انتخاب کند، عواقب سریع و شدیدی را بر مسکو تحمیل کنیم. در حال حاضر به نظر می‌رسد که روسیه به آماده سازی برای حمله گسترده به اوکراین ادامه می‌دهد».

این نشست قریب الوقوع در چارچوب یک سری مذاکرات بین سران کشورها در تلاش برای جلوگیری از وقوع درگیری‌های مسلحانه در شرق اوکراین انجام می‌شود.

تنش‌ها پس از اعلام وزارت دفاع بلاروس مبنی بر تمدید مانورهای نظامی روسیه در بلاروس که قرار بود روز یکشنبه به پایان برسد، افزایش یافت.

تصاویر ماهواره‌ای استقرار جدید خودروهای زرهی و نیروهای روسی را در نزدیکی اوکراین نشان می‌دهد.

شرکت آمریکایی تصاویر ماهواره‌ای «ماکسر» از استقرار چندین واحد نظامی روسیه در جنگل‌ها، مزارع و مناطق صنعتی در 15 کیلومتری مرز با اوکراین خبر داد.

ماکسر گفته است تصاویر ماهواره‌ای تغییرات شگرفی را نسبت به آنچه در هفته‌های اخیر از استقرار نیروهای نظامی روسیه مشاهده شده بود، نشان می‌دهد.

این شرکت تاکید کرد: «تا همین اواخر، بیشتر استقرارها عمدتاً در پادگان‌ها و مناطق آموزشی نظامی موجود یا نزدیک آن‌ها انجام می‌شدند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید