تلاش فرانسه برای برگزاری نشست مشترک آمریکا و روسیه؛ کرملین: «هنوز زود است»

کاخ الیزه اعلام کرد که دستور کار این نشست مشترک پیشنهادی، توسط بلینکن و لاوروف در یک دیدار قریب‌الوقوع مشخص خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال خبر احتمال برگزاری نشست مشترک بین جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و ولادیمر پوتین، همتای روسی او درباره بحران اوکراین، کاخ کرملین اعلام کرد که صحبت از این نشست مشترک «هنوز زود است.»

دیمیتری بیسکوف، سخنگوی کرملین در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد: «بر لزوم ادامه گفتگوها در سطح وزرای خارجه اتفاق نظر وجود دارد.[اما] هنوز زود است درباره برنامه‌ مشخص این نشست‌ها صحبت کنیم.»

دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه نیز اعلام کرد که پوتین می‌باید درباره نشست مشترک خود با بایدن در موضوع اوکراین «تصمیم بگیرد.»

جو بایدن و امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، دوشنبه 21 فوریه اعلام کرده بودند که بایدن و همتای روس او ولادیمیر پوتین برای برگزاری نشستی درباره خروج از بحران اوکراین که یکی از جدی‌ترین بحران‌های اروپا در چند دهه‌ گذشته است، به توافقی اولیه رسیده‌اند.

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین نیز ضمن استقبال از برگزاری این نشست در بروکسل، ابراز امیدواری کرد که این دیدار به توافقی منجر خواهد شد که بر اساس آن، روسیه نیروهای خود را از نزدیکی مرزهای اوکراین دور خواهد کرد.

در همین حال کاخ الیزه اعلام کرد، پوتین و بایدن، درباره پیشنهاد نشستی که توسط ماکرون، برای ملاقات آنها پیشنهاد کرده است، به توافق اولیه رسیده‌اند.

کاخ الیزه افزود، امکان برگزاری چنین نشستی در صورت حمله روسیه به اوکراین وجود نخواهد داشت.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه افزود که موضوعات این نشست در مراحل بعدی شامل تمام طرف‌های ذی‌ربط خواهد شد و از طریق آن درباره مسائل «امنیتی و ثبات استراتژیک در اروپا» بحث و گفت‌وگو خواهد شد.

مکرون عصر یکشنبه برای دومین بار در یک روز پس از گفت‌وگو با جو بایدن، به مدت یک ساعت درباره اوکراین با پوتین صحبت کرد.

از سوی دیگر کاخ سفید تأکید کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا با ولادیمیر پوتین، بر اساس پیشنهاد امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود، به شرط عدم حمله روسیه به اوکراین، گفت‌وگو خواهد کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، ایالات متحده متعهد به پیگیری دیپلماسی تا لحظه آغاز تهاجم روسیه است.

او افزود: «پرزیدنت بایدن اصولاً با پوتین رئیس‌جمهوری روسیه موافقت کرده است، اگر تهاجمی صورت نگیرد نشست برگزار خواهد شد».

ساکی در ادامه افزود: «ما همچنین آماده‌ایم اگر روسیه به جای صلح جنگ را انتخاب کند، عواقب سریع و شدیدی را بر مسکو تحمیل کنیم. در حال حاضر به نظر می‌رسد که روسیه به آماده سازی برای حمله گسترده به اوکراین ادامه می‌دهد.»

این نشست قریب الوقوع در چارچوب یک سری مذاکرات بین سران کشورها در تلاش برای جلوگیری از وقوع درگیری‌های مسلحانه در شرق اوکراین انجام می‌شود.

تنش‌ها پس از اعلام وزارت دفاع بلاروس مبنی بر تمدید مانورهای نظامی روسیه در بلاروس که قرار بود روز یکشنبه به پایان برسد، افزایش یافت.

تصاویر ماهواره‌ای استقرار جدید خودروهای زرهی و نیروهای روسی را در نزدیکی اوکراین نشان می‌دهد.

شرکت آمریکایی تصاویر ماهواره‌ای «ماکسر» از استقرار چندین واحد نظامی روسیه در جنگل‌ها، مزارع و مناطق صنعتی در 15 کیلومتری مرز با اوکراین خبر داد.

ماکسر گفته است تصاویر ماهواره‌ای تغییرات شگرفی را نسبت به آنچه در هفته‌های اخیر از استقرار نیروهای نظامی روسیه مشاهده شده بود، نشان می‌دهد.

این شرکت تاکید کرد: «تا همین اواخر، بیشتر استقرارها عمدتاً در پادگان‌ها و مناطق آموزشی نظامی موجود یا نزدیک آن‌ها انجام می‌شدند.»

از سوی دیگر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز یکشنبه تاکید کرد، شواهد دال بر این است که روسیه در حال تدارک یک حمله نظامی به اوکراین است. مسکو بارها این ادعا را تکذیب کرده است.

بلینکن با اشاره به‌اینکه اگر مسکو اقدامی علیه اوکراین انجام دهد، کشورهای غربی آمادگی لازم را دارند، افزود: «تمام شواهد نشان می‌دهد که این موضوع بسیار خطرناک است. ما در آستانه حمله [روسیه] هستیم.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه تصریح کرد: «تا زمانی که تانک‌ها حرکت نکرده و جنگنده‌ها به پرواز درنیامده است، از هر فرصت و زمانی استفاده می‌کنیم تا ببینیم آیا دیپلماسی همچنان می‌تواند ولادیمر پوتین را از حرکت به جلو منصرف کند یا خیر.»

خبرگزاری‌های روسی روز دوشنبه به نقل از جدایی‌طلبان شرق اوکراین اعلام کردند که بر اثر بمباران نیروهای دولتی اوکراین، دو غیر نظامی در این کشور کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید