مکرون از ایران خواست از فرصت باقی‌مانده در وین استفاده کند

رئیسی: توافق باید شامل لغو تحریم‌ها، ارائه تضمین معتبر و پایان فشارهای سیاسی باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در تماسی 90 دقیقه‌ای از ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران خواست تهران فرصت باقی‌مانده از مذاکرات وین را غنیمت شمرده و برای حفظ توافق هسته‌ای تصمیم‌گیری کند.

کاخ الیزه اعلام کرد که رئیس‌جمهوری فرانسه، شنبه 19 فوریه با همتای ایرانی خود، گفت‌وگوی تلفنی داشته و از او خواسته است با از سرگیری توافق هسته‌ای وین، موسوم به «برجام»، موافقت کند.

مکرون با اشاره به اینکه پیشرفت‌های خوبی در وین حاصل شده، ابراز امیدواری کرد که مذاکرات احیای برجام هر چه زودتر به نتیجه برسد.

بر اساس اطلاعیه الیزه، مکرون به رئیسی گفته است که باور دارد مذاکرات با توجه به منافع طرفین به «راه‌حل پایانی» رسیده و ایران باید از این فرصت برای «حفظ توافق هسته‌ای» و «جلوگیری از وقوع یک بحران بزرگ» استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، ابراهیم رئیسی، در گفت‌وگوی تلفنی با امانوئل مکرون، گفت: «فشارها یا ادعاهای سیاسی با هدف حفظ اهرم فشار بر ملت ایران مطرح شده‌اند و چشم‌انداز رسیدن به توافق را تضعیف می‌کنند.»

او گفت که «توافق باید شامل لغو تحریم‌ها، ارائه تضمین معتبر و پایان فشارهای سیاسی باشد.»

رئیسی، گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر تایید صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را «گواه بر دروغین بودن ادعاهای برخی کشورها» دانست و افزود: «باید مراقب فتنه‌انگیزی دشمنان بود».

با این حال روز گذشته، اولاف شولز، صدراعظم آلمان در سخنان خود تاکید کرد: «آلمان هرگز حاضر به پذیرش ایران هسته‌ای نیست.»

صدراعظم آلمان با اشاره به این که برای توافقی که لغو تحریم‌ها را میسر کند، فرصت کمی باقی‌ مانده و «بزودی به نقطه‌ای می‌رسیم که باید تصمیم بگیریم آیا بازگشت به برجام هنوز منطقی است یا خیر»، گفت: «رهبری ایران اکنون حق انتخاب دارد.»

از سویی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در حاشیه دومین روز کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: «توپ در زمین کشورهای غربی است.»

در حالی که تنها چند روز به پایان مذاکرات وین باقی‌مانده، طرف‌های مذاکره‌کننده غربی و ایران همچنان یکدیگر را به عدم‌جدیت و عدم‌انعطاف‌پذیری متهم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید