رئیس جمهوری اوکراین خواهان ملاقات با پوتین شد

وزیر خارجه چین: باید از وقوع یک جنگ سرد جدید اجتناب کرد و اقدام یک ابرقدرت برای خروج از قوانین بین‌المللی امری غیرمنطقی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه شخصا بر رزمآیش هسته‌ای نیروهای این کشور نظارت دارد و کرملین اعلام داشت که در این رزمآیش‌ها از موشک‌های بالستیک و کروز استفاده شده، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین با هدف جلوگیری از هرگونه تهاجم روسیه به کشور خود خواستار ملاقات با پوتین شد.

زلنسکی شنبه، 19 فوریه، در جریان همایش امنیتی مونیخ در این رابطه افزود: «نمی‌دانم رئیس جمهوری روسیه چه می‌خواهد. به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنم ملاقاتی باهم داشته باشیم. ما نیازی به جنگ جهانی سوم نداریم.»

«خواهان حمایت آمریکا هستیم»

رئیس جمهوری اوکراین در عین حال بر نیاز کییف به حمایت نظامی آمریکا برای مقابله با تهدیدات روسیه تاکید کرد و افزود که قدرت‌های غربی باید سیاست «مماشات» در قبال مسکو را کنار بگذارند.
زلنسکی با اشاره به نگرانی‌های فزاینده از حمله احتمالی روسیه به کشورش و به‌رغم مخالفت شدید مسکو، خواستار یک چارچوب زمانی «روشن» برای پیوستن اوکراین به ناتو شد.

ناتو: مسکو برای تجدید‌نظر فرصت دارد

از سوی دیگر ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو شنبه بر تلاش جهت کاستن از شدت بحران از طرق دیپلماتیک تاکید کرد و گفت «هنوز برای انصراف روسیه از تصمیم به جنگ در اوکراین دیر نشده و مسکو باید به خوبی بداند که حمله به کییف، چه میزان عواقبی به‌دنبال خواهد داشت.»

دبیرکل ناتو در جریان سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ، ضمن تاکید بر تعهد تزلزل‌ناپذیر اعضای ناتو برای دفاع از یکدیگر، گفت: «روسیه بر خواسته‌های خود پافشاری می‌کند، هرچند می‌داند که ما با آنها موافقت نخواهیم کرد.»
او هشدار داد که «مسکو در تلاش برای کاهش حضور نیروهای ناتو، عملا با حضور شمار بیشتری از نیروهای ناتو» در مرزهای خود روبرو خواهد شد.

استولتنبرگ در ادامه سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ، گفت: «مسکو در تلاش است تا تاریخ را شکست داده و حوزه نفوذ خود را احیا کند، اما همه ما متحدان، عضو ناتو هستیم و همیشه برای دفاع از خود و از همه اعضا، هر آنچه لازم باشد را انجام خواهیم داد.»

گامی در راستای حسن نیت

دبیرکل ناتو همچنین از روسیه خواست تا نیروهای خود را از مرز اوکراین خارج کند و این کار را «نخستین گام برای حل بحران» دانست و از مسکو خواست تا «گزینه دیپلماتیک» را برای حل بحران اوکراین انتخاب کند.
او خاطرنشان کرد که «امنیت در اروپا تنها مبتنی بر همکاری با آمریکاست و «تجربه دو جنگ جهانی، موید آن است.»

چین: سیاست گسترش ناتو نخ‌نما شده است

از سویی وانگ یی، وزیر خارجه چین شنبه در سخنان خود در همایش امنیتی مونیخ سیاست گسترش ناتو را سیاستی تاریخ‌گذشته و نخ‌نما توصیف کرد.
او با اشاره به این که اوکراین می‌بایست پل صلح میان شرق و غرب باشد، ضمن تاکید بر موضع ثابت چین در حمایت از استقلال اوکراین افزود که دستیابی به نقشه‌راه برای حل و فصل این بحران، امری ضروری است.
وزیر خارجه چین در ادامه تاکید کرد که باید از وقوع یک جنگ سرد جدید اجتناب کرد و اقدام یک ابرقدرت برای خروج از چارچوب قوانین بین‌المللی، امری نامعقول است.
شایان ذکر است که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده شامگاه جمعه به وقت محلی آمریکا در این خصوص هشدار داد که پوتین گزینه جنگ را در پیش گرفته و ایالات متحده و هم‌پیمانان آن آماده دفاع از اوکراین هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید