بحران اوکراین؛ برگزاری نشست شورای امنیت ملی آمریکا در واشینگتن

رئیس‌جمهوری اوکراین تأکید کرد که این کشور «سپر» اروپا در برابر روسیه محسوب می‌شود و خواستار حمایت بیشتر از کی‌یف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید با اشاره به «حمله احتمالی روسیه به اوکراین» گفت، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برای گفت‌وگو درباره بحران اوکراین، یک‌شنبه جلسه‌ای با شورای امنیت ملی آمریکا برگزار خواهد کرد.

ساکی در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد، جو بایدن در جریان رایزنی‌های بین رهبران کشورهای غربی در کنفرانس امنیتی مونیخ قرار گرفته است.

به گفته ساکی، مشاوران امنیت ملی کاخ سفید «تکرار کردند که روسیه ممکن است در هر لحظه حمله‌ای را علیه اوکراین آغاز کند.»

از سوی دیگر اوکراین نیز خواستار افزایش حمایت غرب از این کشور شد.

نیروهای روسیه در مرز اوکراین
نیروهای روسیه در مرز اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین نیز پیشنهاد داد که با ولادیمر پوتین، همتای روس خود دیداری داشته باشد تا در مورد اهداف مسکو گفت‌وگو داشته باشند.

واشینگتن از سه ماه گذشته زنگ خطر را به صدا درآورده و اعلام کرده است که مسکو در آستانه حمله احتمالی به اوکراین است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که پنج‌شنبه 24 فوریه، با سرگی لاوروف، همتای روس خود دیداری خواهد داشت تا درباره بحران اوکراین به بحث و گفت‌وگو بپردازند.

بلینکن در ادامه افزود، او به لاروف اطلاع داده که برگزاری این دیدار تنها مشروط به عدم حمله روسیه به اوکراین در این مدت زمان باقی‌مانده است.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، اگر دیدار بین بایدن و پوتین به گفت‌وگوها کمک کند، امکان برگزاری این جلسه نیز وجود دارد.

زلنسکی نیز روز شنبه تأکید کرد که اوکراین «سپر» اروپا در برابر روسیه محسوب می‌شود و خواستار حمایت بیشتر از کشورش شد.

رئیس‌جمهوری اوکراین در عین حال بر نیاز کییف به حمایت نظامی آمریکا برای مقابله با تهدیدات روسیه تاکید کرد و افزود که قدرت‌های غربی باید سیاست «مماشات» در قبال مسکو را کنار بگذارند.

زلنسکی با اشاره به نگرانی‌های فزاینده از حمله احتمالی روسیه به کشورش و به‌رغم مخالفت شدید مسکو، خواستار یک چارچوب زمانی «روشن» برای پیوستن اوکراین به ناتو شد.

رئیس‌جمهوری اوکراین که در کنفرانس امنیتی مونیخ حضور داشت، در اظهاراتی تصریح کرد: «در طول هشت سال، اوکراین سپر [اروپا] بوده است. در طول این هشت سال، اوکراین در برابر یکی از بزرگترین ارتش‌های دنیا مواجه بوده است.»

همزمان با سخنرانی زلنسکی در مونیخ، گزارش‌هایی مبنی بر وقوع انفجارهایی در داخل خاک روسیه و در مناطق تحت کنترل جدایی طلبان در شرق اوکراین منتشر شد.

از سوی دیگر، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در مصاحبه با تلویزیونی آلمانی اعلام کرد که تمام نشانه‌ها حاکی از آمادگی روسیه برای حمله به اوکراین است.

او در این اظهارات گفت، همگی بر این باور هستند که حمله روسیه به اوکراین دارای خطرات بسیار زیادی است.

یک منبع دیپلماتیک نیز خبر داد که سازمان امنیت و همکاری در اروپا، روز گذشته حدود دوهزار تعرض در شرق اوکراین را ثبت کرده است.

سربازان اوکراینی در منطقه دونباس
سربازان اوکراینی در منطقه دونباس

منطقه «دونباس» در جنوب شرق اوکراین، شاهد بیشترین تحولات در روزهای گذشته بوده است.

نهادهای اطلاعاتی وابسته به گروه‌های جدایی‌طلب مدعی شدند که به نقشه عملیاتی حمله ارتش اوکراین به جمهوری لوهانسک و جمهوری دونستک دست یافته‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، حمله اصلی ارتش از شهر «کراماتورسک» در شمال استان دونتسک در شرق اوکراین آغاز خواهد شد. این حمله در ادامه و در ظرف سه روز، به شهر «دبالتسیف»، «ایلچفسک»، و «وینا کیفو» خواهد رسید و پس از آن در ظرف دو روز، به مرزهای روسیه نیز کشیده خواهد شد.

حمله دیگر ارتش اوکراین، از روستای «شیروکین» آغاز و در امتداد شهر «آزوف»، در استان «اوبلاست روستوف» روسیه ادامه خواهد داشت. شهر آزوف در کنار رود «دن» و در فاصله 16 کیلومتری دریای آزوف قرار دارد.

از سوی دیگر، ارتش اوکراین حمله‌ای دریایی از شهر مرزی «نووازوفسک» در جنوب شرق اوکراین آغاز خواهد کرد. هدف از این حمله به‌دست آوردن کنترل شهرهای «ایلووایسک» و «اولیانوفسک» در ظرف دو روز است.

آخرین حمله ارتش اوکراین نیز از شهر «لوهانسک» در شرق اوکراین و در نزدیکی مرز روسیه آغاز شده و در امتداد شهر «آلچفسک» ادامه خواهد داشت. شهر «کراسنیی لوچ» نیز احتمالا در مسیر این حمله خواهد بود.

در جریان این عملیات‌های تهاجمی، تاسیسات نظامی و شهری در جمهوری لوهانسک و جمهوری دونستک به‌وسیله حملات شدید توپخانه‌ای، جنگنده‌ها، هلیکوپترها و پهپادها تا عمق 10 تا 15 کیلومتری نابود خواهند شد.

اوکراین این اتهامات را بی‌پایه و اساس تلقی کرده و هر گونه طرح برای استفاده قهرآمیز از زور در شرق این کشور را تکذیب کرده است.

همزمان با افزایش نگرانی‌ها درباره تشدید تنش نظامی در اوکراین، گروه‌های جدایی‌طلب این کشور که با روسیه ارتباطات نزدیکی دارند، عملیات تخلیه غیرنظامیان از این مناطق را آغاز کرده و این شهروندان را با اتوبوس‌ به روسیه منتقل می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید