طرف‌های مذاکرات برجامی وین یکدیگر را به عدم جدیت برای دست‌یابی به توافق متهم می‌کنند

دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا: توافق هسته‌ای بسیار نزدیک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که تنها چند روز به پایان مذاکرات هسته‌ای وین باقی‌مانده است طرف‌های مذاکره‌کننده به‌رغم تاکید بر نزدیک بودن دست‌یابی به توافق همچنان یکدیگر را به عدم جدیت، عدم انعطاف‌پذیر و نداشتن اراده سیاسی لازم برای تصمیم‌گیری متهم می کنند.
در تازه‌ترین موضع‌گیری در این‌باره کاخ سفید شامگاه جمعه 18 فوریه اعلام کرد که اگر ایران در مذاکرات هسته‌ای جدیت نشان دهد ظرف چند روز دست‌یابی به توافق ممکن خواهد بود.
در همین راستا یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا به «رویترز» گفته توافق میان آمریکا و ایران برای احیای برجام نزدیک است اما موفقیت آن به اراده سیاسی طرف‌های مسئول بستگی دارد.
بنا به گزارش رویترز این دیپلمات اروپایی جمعه گفت که انتظار می‌رود در یکی دو هفته آینده توافق انجام شود و افزود: «فکر می‌کنم ما الان متنی را روی میز داریم که به آنچه که قرار است توافق نهایی باشد بسیار بسیار نزدیک است.»
این مقام ارشد اروپایی که از توافق درباره بسیاری از مسائل در مذاکرات وین خبر داده در عین حال یادآور شد که در این‌گونه مذاکرات هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت مگر آن که بر سر همه چیز توافق شود.
او درباره فوریت رسیدن به توافق افزود که «ایران در زمینه [غنی‌سازی اورانیوم] با سرعتی پیش می‌رود که مذاکرات طولانی مدت با آن همخوانی ندارد.»
از سویی حسن امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران شامگاه جمعه در پاسخ به زمان رفع تحریم‌ها گفت: «با ابتکارات فعالی که ایران روی میز مذاکره قرار داده، به یک توافق خوب و دست‌یافتنی بسیار نزدیک هستیم. اما طرف‌های غربی هستند که با ابتکار و انعطاف واقعی تعیین می‌کنند که مذاکرات در چند روز یا چند هفته آینده به نتیجه خواهد رسید.»
خبرگزاری رویترز پنج‌شنبه به نقل از منابع خود از پیش‌نویس توافقی خبر داد که طبق آن طرف‌های آمریکایی و ایرانی بصورت گام به گام به تعهدات خود عمل خواهند کرد.
به نوشته رویترز این گام‌ها در مرحله نخست شامل تعلیق غنی‌سازی اورانیوم بالای 5 درصدی توسط ایران در ازای آزاد شدن 7 میلیارد دلار پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و نیز آزادی زندانیان غربی در ایران است.
در اقدامی هماهنگ مقامات دیپلماتیک ایران و همچنین میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین اما گزارش رویترز را تکذیب کرده و آن را خبرسازی خواندند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید