وزیر دفاع آمریکا: 4500 سرباز برای مقابله با شرایط اضطراری در لهستان مستقر کردیم

آستین گفت که همراستا با تلاش‌های دیپلماتیک، واشینگتن با همکاری متحدانش همه روش‌های بازدارندگی جمعی برابر توسعه طلبی‌های روسیه را بکار خواهد بست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که کشورش 4500 سرباز برای مقابله با هر گونه شرایط اضطراری در لهستان مستقر کرده است.

آستین که جمعه 18 فوریه در یک نشست خبری مشترک با ماریوس بلاشچک همتای لهستانی خود در ورشو حاضر شده بود، اظهار داشت که ایالات متحده به لهستان در تقویت توانایی‌های دفاعی‌اش کمک خواهد کرد.

او تاکید کرد که همراستا با تلاش‌های دیپلماتیک، واشینگتن با همکاری متحدانش همه روش‌های بازدارندگی جمعی برابر توسعه طلبی‌های روسیه را بکار خواهد بست.

درخواست فشار بر پوتین

وزیر دفاع لهستان نیز خواستار فشار جامعه جهانی بر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه جهت توقف تنش‌آفرینی او در مرزهای مشترک اوکراین و روسیه شد.

با این حال این مقام لهستانی بر حل دیپلماتیک بحران کنونی تاکید کرد.

پایگاه نیروهای آمریکایی در لهستان
پایگاه نیروهای آمریکایی در لهستان

پایگاه نیروهای آمریکایی در روستای Redzikowo لهستان تنها 100 مایل تا مرز روسیه و حدود 800 مایل تا مسکو، پایتخت روسیه فاصله دارد که موقعیت و حضور سربازان آمریکایی در این پایگاه به شدت مقامات روس را نگران کرده است.

همزمان آلکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین تصریح کرد که روسیه 149 هزار سرباز به مرز با کشورش گسیل کرده و احتمالا این تعداد در روزهای آینده افزایش پیدا کند.

از سویی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که شماری دیگر از نیروهای ارتش را از مرز با اوکراین به عقب رانده اما این ادعا از سوی منابع غربی تایید نشده است.

روسیه از اکتبر سال گذشته لشکرکشی به سوی مرز مشترک با اوکراین را آغاز کرد که نگرانی‌های گسترده بین‌المللی از احتمال تهاجم این کشور به همسایه غربی‌اش را در بر داشته است.

مقامات مسکو‌ همواره تاکید کرده‌اند که هیچ گونه برنامه‌ای برای حمله به اوکراین ندارند و از روز سه‌شنبه ‌هم ویدیوهایی از عقب‌نشینی نیروهایشان را از مرز دو کشور منتشر کردند. با این حال کشورهای غربی ادعای مسئولان روسیه را گمراه‌کننده و نادرست بر شمرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید