جانسون: حمله به مهد کودک در شرق اوکراین به‌منزله آغاز جنگ است

وزارت خارجه روسیه از ایالات متحده خواست نیروهایش را از اروپای مرکزی و شرقی و کشورهای بالتیک خارج کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه نگرانی‌های شدید غرب از تهاجم قریب الوقوع روسیه به اوکراین، روستای اوکراینی استانیتسیا لوهانسکا با سلاح‌های سنگین جدایی‌طلبان دونباس (تحت حمایت روسیه) هدف گلوله‌باران، قرار گرفت.

مقامات اوکراینی اعلام کردند که طی این گلوله‌باران که در ساعات نخستین پنج‌شنبه 17 فوریه صورت گرفت، یک مهدکودک در روستای استانیتسیا لوهانسکا هدف قرار گرفت که در زمان حمله، مملو از کودکان بود که به هیچ یک از آنها آسیبی نرسید ولی دو آموزگار زخمی شده و غیرنظامیان این منطقه نیز تخلیه شدند.

جانسون: این اقدام بهانه‌ای برای آغاز جنگ است

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، پنج‌شنبه 17 فوریه، در جریان بازدید از یک پایگاه نظامی به خبرنگاران گفت: «گلوله‌باران یک مهدکودک در شرق اوکراین، سیگنالی از سوی مسکو بود مبنی بر این که واقعاً در صدد آغاز اقدام نظامی در آنجا است.

نخست‌وزیر بریتانیا در ادامه، روسیه را به دست‌زدن به اقدامات «تحریک‌آمیز» برای «بی اعتبار کردن» کی‌یف و توجیه مداخله نظامی خود با این اقدام، متهم کرده و افزود: «ما روسیه را به دور شدن از ورطه فرامی‌خوانیم چراکه مسکو بهای گزافی را بابت حمله به کی‌یف پرداخت خواهد کرد».

از سوی دیگر دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، پنج‌شنبه 17 فوریه تاکید کرد که کشورش تمام تلاش خود را برای حفظ صلح به کار می‌بندد.

حل و فصل مسالمت‌آمیز

او در کنفرانس مشترکی با لیز تراس، همتای بریتانیایی خود گفت: «ما از تمام تلاش‌های دیپلماتیک بریتانیا حمایت می‌کنیم».

همزمان و در راستای مواضع اعلام شده از سوی سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، وزارت خارجه این کشور پنج‌شنبه 17 فوریه، پاسخ علنی خود به ایالات متحده در مورد تضمین‌های امنیتی روسیه را منتشر کرد.

وزارت خارجه روسیه بر مخالفت تمام عیار با هرگونه گسترش ناتو یا حضور آمریکا در شرق اروپا تاکید ورزید و ضرورت توقف ارسال اسلحه و مهمات از سوی غرب برای اوکراین را گوشزد کرد.

وزارت خارجه روسیه در این پاسخ از ایالات متحده خواست نیروهایش را از اروپای مرکزی و شرقی و کشورهای بالتیک خارج کند چراکه عدم موافقت واشینگتن با این امر، روسیه را به سوی پاسخ از طریق اقدامات تاکتیکی نظامی سوق خواهد داد.

گفتنی است که مسکو خواهان ضمانت‌هایی است که مانع گسترش ناتو به شرق اروپا شده و عدم پیوستن اوکراین یا دیگر کشورهای اروپای شرقی به ناتو را تضمین کند.

مسکو همچنین به خواسته خود مبنی بر عدم استقرار موشک‌های جدید میان‌برد و کوتاه‌برد آمریکایی در مناطق اروپایی دارای حساسیت برای امنیت ملی و استراتژیک روسیه، پایبند است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید