بلینکن: روسیه به بسیج نیروهایش برای حمله به اوکراین ادامه می‌دهد

جو بایدن: «همه نشانه‌ها» مبنی بر برنامه‌ریزی روسیه برای حمله به اوکراین اکنون وجود دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در نشست شورای امنیت سازمان ملل پیرامون بحران اوکراین هشدار داد که روسیه می‌گوید نیروهای خود را از مرز اوکراین خارج کرده است ولی داده‌های میدانی، درستی این مدعا را تائید نمی‌کند.

وزیر خارجه آمریکا، پنج‌شنبه، 17 فوریه، با اشاره به این که مسکو بدون هیچ توجیهی، 150 هزار نیرو را در مرزهای اوکراین استقرار داده، تاکید کرد که اصل استقلال کشورها باید محترم بماند.

بلینکن با بیان این که رسانه‌های روسی، شروع به انتشار اخباری برای توجیه جنگ کردند، ابراز امیدواری کرد که روسیه تا دیر نشده، از تصمیم به ورود در جنگ، منصرف شود.

او گفت: «امیدواریم که در ارزیابی خود در مورد نقشه روسیه برای حمله به اوکراین، اشتباه کرده باشیم، اما روسیه به افزایش نیروهای خود برای اجرای تهاجم نظامی ادامه داده است».

بلینکن همچنین تاکید کرد که روسیه باید نیروهای زرهی خود را به پادگان‌ها بازگردانده و ثابت کند که خواهان حمله نیست.

تلاش‌های دیپلماتیک

بلینکن در عین حال با تاکید بر تداوم اقدامات برای به ثمر رساندن تلاش‌های دیپلماتیک، به‌عنوان تنها راه حل بحران، هشدار داد اگر روسیه به سمت جنگ برود، واشینگتن پاسخ خواهد داد.

درهمین راستا، کاخ سفید نیز نسبت به اعزام شمار بیشتری از نیروهای روسیه به مرزهای اوکراین ابراز نگرانی کرد و پیش‌بینی کرد که پخش گزارش‌های «دروغ» از رسانه‌های روسیه، بهانه‌ای برای آغاز جنگی باشد که هر لحظه ممکن است شعله‌ور شود.

«برنامه‌ریزی مسکو برای حمله به اوکراین»

این در حالی است که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به نوبه خود، تاکید کرد «همه نشانه‌ها» مبنی بر برنامه‌ریزی روسیه برای حمله به اوکراین، اکنون وجود دارند، از جمله نشانه‌هایی مبنی بر این که مسکو در صدد نوعی فریب‌کاری برای توجیه این اقدام است.

شواهد عینی

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد هم به خبرنگاران گفت: «شواهد عینی گویای رویکرد روسیه به سوی یک تهاجم قریب الوقوع است و اکنون لحظه بسیار حساسی است.

این در حالی است که مسکو بارها ضمن رد هرگونه قصد حمله به همسایه غربی خود، پنج‌شنبه 17 فوریه اعلام کرد که تعدادی از جنگ‌افزارهایش را از مواضع نزدیک مرز خارج کرده است.

با این حال، غرب تردید خود را در مورد این عقب‌نشینی‌ها تجدید کرد، به‌ویژه که تصاویر تازه ماهواره‌ای دو روز گذشته، نشان داد که جاده‌های جدید و یک پل تاکتیکی بر روی رودخانه اصلی در بلاروس، در فاصله کمتر از 4 مایل از مرز اوکراین، ساخته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید