بحران اوکراین در کانون توجه کنفرانس امنیتی مونیخ

امسال کنفرانس امنیتی مونیخ بدون حضور نمایندگان مسکو و در سایه تهدیدهای نظامی فزاینده روسیه علیه اوکراین برگزار می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که تحولات بحران اوکراین توجه کنفرانس امنیتی مونیخ را به خود جلب کرده، این نشست امروز بدون حضور روسیه و با حضور وزیر خارجه ایران آغاز شد.

کنفرانس امنیتی مونیخ که مهمترین نشست کشورهای جهان در زمینه امنیت بین‌المللی محسوب می‌شود، پس از دو سال وقفه در برگزاری حضوری به علت همه‌گیری کرونا، امروز جمعه، 18 فوریه، آغاز به کار کرد.

با این وجود سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که به علت جانبداری کنفرانس مونیخ و تمرکز یکسویه بر منافع قدرت‌های غربی، امسال در این کنفرانس شرکت نمی‌کند.

سربازان روسیه در مرز با اوکراین
سربازان روسیه در مرز با اوکراین

غیبت نامعمول روسیه در کنفرانس امنیت مونیخ، همزمان با افزایش استقرار گسترده نیروها و انتقال تجهیزات نظامی روسی به مرزهای اوکراین، به نگرانی‌ها از امکان وقوع جنگ در شرق اروپا دامن زده است.

سرگئی لاوروف که در دو دهه گذشته همواره یکی از میهمانان علاقمند به کنفرانس مونیخ بوده است، در حالی امسال از حضور در این نشست اجتناب می‌کند که خود بارها بر ضرورت گفت‌وگوی روسیه با آمریکا، ناتو و سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) تاکید کرده است.

پیش از آغاز به کار کنفرانس امنیتی مونیخ، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان طی بیانیه‌ای روسیه را متهم کرد که با توسل به دیپلماسی جنگ سرد، صلح‌جهانی را به خطر می‌اندازد. او هشدار داد که روسیه با طرح «خواسته‌های متعلق به دوران جنگ سرد مبانی اصلی نظم صلح‌آمیز اروپا را به چالش می‌کشد.» و از روسیه خواست برای کاهش تنش در بحران اوکراین «گام‌های واقعی» بردارد.

کاملا هریس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، و ولادیمیر زیلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین از دیگر مهمانان کنفرانس امنیتی مونیخ هستند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز که به کنفرانس امنیت مونیخ دعوت شده است، راهی آلمان شد. از زمان روی کار آمدن دولت روحانی، ایران پای ثابت این نشست بوده و در هشت سال گذشته محمد جواد ظریف در آن شرکت کرده بود.

کنفرانس امنیتی مونیخ که امروز جمعه 18 فوریه با سخنان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد آغاز به کار کرد تا عصر روز یکشنبه 20 فوریه ادامه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید