گوتیرش بر ادامه مبارزه با تروریسم در افغانستان تاکید کرد

آنتونیو گوترش هشدار داد که تروریسم نه تنها امنیت منطقه را تهدید می‌کند، بلکه برای کل جهان یک تهدید دایمی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت این سازمان با اشاره به وخامت اوضاع در افغانستان، گفت که مبارزه با تروریسم و حمایت از افغانستان از اولویت‌های اصلی همکاری سازمان ملل با نهادهای امنیتی اوراسیا است.

گوتیرش در این نشست که روز چهارشنبه، 16 فوریه در نیویورک برگزار شد، هشدار داد که تروریسم نه تنها امنیت منطقه را تهدید می‌کند، بلکه برای کل جهان یک تهدید دایمی است.

گوتیرش گفت: «بدون اقدام قاطعانه، کوچک شدن شدید اقتصاد، افزایش بیکاری و تشدید بحران انسانی به ناامیدی دامن زده و زمینه گسترش افراط‌گرایی را فراهم می‌کند.»

وی افزود که سازمان ملل و سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان اوراسیا باید برای پیشگیری از درگیری، مبارزه با تروریسم و حمایت از افغانستان، همکاری خود را تقویت کنند.

به گفته دبیرکل سازمان ملل، همکاری‌های منطقه‌ای و بین منطقه‌ای، و نیز همکاری‌های بین‌مرزی اجرای قانون و عدالت، عناصر اساسی در واکنش جهانی هستند.

قبل از این کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی و سازمان اوراسیا که شامل ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و فدراسیون روسیه و تاجیکستان است، از وخامت اوضاع امنیتی در شمال افغانستان ابراز نگرانی کرده بودند.

همچنین به‌دنبال نگرانی‌های بین‌المللی در پی تسلط طالبان بر کابل، روسیه و کشورهای آسیای میانه هم‌پیمان با مسکو در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی در تلاش برای حفظ نفوذ و مقابله با خطرات احتمالی از سوی افغانستان، نیروهای خود را در مرز با این کشور مستقر کرده‌ و به انجام رزمایش‌های نظامی اقدام کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size