گزارش «رویترز» از پیش‌نویس توافق هسته‌ای گام به گام ایران و آمریکا

میخائیل اولیانوف: موضوع آزادی زندانیان غربی در ایران بخشی از توافق هسته‌ای احتمالی نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» به نقل از دیپلمات‌های غربی در وین خبر داد که در پیش‌نویس توافق هسته‌ای میان قدرت‌های جهانی و ایران برای احیای برجام، موضوعاتی نظیر زندانیان غربی، غنی‌سازی اورانیوم و آزادسازی پول‌های نقد ایران را در اولویت قرار می‌دهد و سپس طی مراحلی به رفع تدریجی تحریم‌های نفتی ایران خواهد پرداخت.

رویترز پنج‌شنبه 17 فوریه در گزارش خود درباره این پیش‌نویس توافق اولین گام‌های آمریکا و ایران برای از سرگیری تعهدات خود در مرحله نخست را شامل بازگشت ایران به سطح غنی‌سازی 5 درصدی اورانیوم و در ازای آن اقدام آمریکا به آزادسازی 7 میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی عنوان کرد.

دیپلمات‌های غربی همچنین به رویترز یادآور شدند که در مرحله نخست، تحریم‌های نفتی برداشته نخواهند شد و پس از آن به تدریج به این موضوع پرداخته خواهد شد.

طبق توافق برجام که در سال 2015 انجام شد، سقف غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران 3.67 درصد تعیین شد. اما اکنون ایران سطح غنی‌سازی خود را به بیش از 60 درصد افزایش داده است که صرفا کاربرد نظامی دارد.

پیش‌نویس جدید برجام که به گفته دیپمات‌های غربی بیش از 20 صفحه است، شامل مرحله‌بندی توافق هسته‌ای با ایران است، زمانی که توسط طرف‌های مذاکره‌کننده مورد توافق قرار گیرد، در اولین مرحله از ایران می‌خواهد که غنی‌سازی اورانیوم بالای 5 درصد را معلق کند.

به گفته دیپلمات‌های غربی متن پیش‌نویس همچنین شامل موارد دیگر از جمله آزادسازی بدهی‌های 7 میلیارد دلاری کره جنوبی به ایران و همچنین آزاد کردن زندانی‌های غربی در ایران خواهد شد که رابرت مالی پیش از این گفته بود آن را در توافق خواهد گنجاند.

اگرچه در پیش‌نویس توافق مرحله‌بندی اقدامات طرفین آمریکا و ایران ذکر شده اما در مورد زمان هر یک از این مراحل سخنی به میان نیامده است و به گفته منابع رویترز جای آن X بجای عدد روزها، گذاشته شده است.

به گفته دیپلمات‌های غربی مواردی که در این پیش‌نویس آمده، به عنوان گام‌هایی محسوب می‌شود که به «روز اجرای دوباره» منتهی خواهد شد. ناظران می‌گویند رسیدن به این روز بین یک تا سه ماه طول خواهد کشید.

در متن پیش‌نویس توافق برجام همچنین برداشتن تحریم‌های نفتی در مراحل بعدی ذکر شده است. اما هنوز به زمان‌بندی راستی‌آزمایی‌ها و تایید آن توسط رئیس‌جمهوری آمریکا نیز اشاره‌ای نشده است. بنا به توافق برجام سال 2015 رئیس‌جمهوری وقت آمریکا هر 90 تا 120 روز باید تعلیق تحریم‌ها را تایید می‌کرد.

مذاکرات وین در حالی ادامه دارد که قدرت‌های غربی نسبت به زمان کوتاه باقی‌مانده برای احیای برجام ابراز نگرانی کرده‌اند و هنوز در مورد برخی مسائل مهم و حساس اختلاف‌نظر وجود دارد. با این وجود به گفته‌ هیات‌های مذاکره‌کننده غربی بخش زیادی از مراحل احیای برجام که در پیش‌نویس آمده با دیدگاه‌های طرف‌های مذاکره‌کننده تطابق دارد.

رویترز همچنین نوشت برداشتن برخی تحریم‌ها ممکن است نیازمند ملاقات رودررو میان مقامات ایرانی و آمریکایی باشد. امری که ایران تاکنون رد کرده است. اما بنا به گفته برخی مقامات در ایران و خاورمیانه این ملاقات‌های رودررو ممکن است در انتهای روند مذاکرات اتفاق بیفتد.

واکنش‌ها به گزارش رویترز

در اولین واکنش به این گزارش رویترز میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین گفت موضوع آزادی زندانیان غربی در ایران بخشی از توافق هسته‌ای احتمالی نخواهد بود.

در همین راستا وب‌سایت «نورنیوز» نزدیک به شورای امنیت ملی ایران نیز هماهنگ با نماینده روسیه در حساب خود بر شبکه «توییتر» نوشت: «رویترز در حالی با ادعای دسترسی به سند 20 صفحه‌ای توافق وین از آزادی زندانیان آمریکایی و اروپایی زندانی در ایران بعنوان بخشی از توافق وین خبر داده که اساسا این موضوع هیچ ارتباطی به مذاکرات وین ندارد. بر خلاف این ادعا هیچ برنامه‌ای برای گفت‌وگوی مستقیم در دستور کار هیئت ایرانی نیست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید