ژنرال آمریکایی: چین در بحران اوکراین احتمالا دست به اقدامی تحریک‌آمیز در آسیا بزند

فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اقیانوس آرام: چین با مشاهده رویدادهای آتی در اروپا قطعا در صدد اقدامی تحریک‌آمیز در منطقه اقیانوس آرام و اقیانوسیه خواهد بود و این یک نگرانی جدی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک ژنرال آمریکایی هشدار داد که چین احتمالا در سایه بحران اوکراین و توجه بیش از حد قدرت‌های غربی بر موضوع کاهش تنش با روسیه، دست به اقدامی «تحریک آمیز» در آسیا بزند.

استقرار بیش از 100 هزار سرباز روسی در مرز با اوکراین آن‌طور که خبرگزاری «فرانس پرس» گزارش کرده و یا آمریکا که تعداد نیروهای رزمی روسی مستقر در اطراف اوکراین را بالغ بر 180 هزار سرباز ارزیابی کرده، نگرانی‌های شدید واشنگتن و سایر کشورهای غربی درباره «تهاجم احتمالی» روسیه به اوکراین را برانگیخته است.

ژنرال کنت ویلسباخ، فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اقیانوس آرام، چهارشنبه 16 فوریه، تاکید کرد که چین در بحبوحه این بحران، جانب روسیه را گرفته که پرسش‌هایی را در مورد اهداف این کشور در آسیا ایجاد کرده است.

او افزود: «آیا چین با مشاهده رویدادهای آتی در اروپا، در صدد اقدامی در منطقه اقیانوس آرام و اقیانوسیه خواهد بود؟ قطعا همین طور‌ است و این برای ما مایه نگرانی است.»

ژنرال کنت ویلسباخ در حاشیه نمایشگاه صنایع هوایی سنگاپور به خبرنگاران گفت: «من نگران سوء‌استفاده چین از این اوضاع هستم.»

او افزود:« تعجبی ندارد اگر چین برای آزمایش واکنش جامعه بین‌المللی، دست به اقدامی تحریک‌آمیز بزند.»

ژنرال ویلسباخ خاطرنشان کرد زمانی که پکن حمایت خود را از روسیه در رویارویی با اوکراین اعلام کرد، او با تیم خود و سایر «نهادها» در منطقه در مورد پیامدهای این رویکرد چین گفت‌وگو کرده است.

ژنرال ویلسباخ گفت که چین همواره در نگاه به بحران‌ها در صدد این است که چگونه می‌توان از آن به نفع خود سود ببرد.»

شایان ذکر است که در صورت وقوع هر گونه درگیری احتمالی در اقیانوس آرام، فرماندهی ژنرال ولسباخ، مستقر در جزایر هاوایی، نقشی اصلی را در این رویارویی بر عهده خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید