وزارت خارجه آمریکا: در مرحله نهایی و تعیین‌کننده مذاکرات وین قرار داریم

مقامات آمریکا اعلام کرده‌اند که این دور آخر مذاکرات خواهد بود، و تکلیف کار تا آخر فوریه 2022 معلوم خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده می‌گوید آمریکا به مرحله نهایی و تعیین‌کننده مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» رسیده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، چهارشنبه 16 فوریه، پرایس طی کنفرانسی مطبوعاتی در واشینگتن اعلام کرد: «به مرحله‌ای تعیین‌کننده‌ رسیده‌ایم که معلوم خواهد کرد آیا ایران حاضر می‌شود به پای‌بندی به مفاد برجام بازگردد یا خیر».

پیشتر روسیه اعلام کرده بود که در باب برنامه اتمی ایران و مذاکرات وین مواضعی «نسبتا نزدیک» با آلمان دارد.

به گزارش خبرگزاری دولتی «تاس»، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز سه‌شنبه طی یک کنفرانس مطبوعاتی پس از گفت‌وگو با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، اعلام کرد که آنها در مورد برخی مسائل مرتبط جهانی از جمله وضعیت برنامه هسته‌ای ایران اتفاق نظر دارند.

رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد: «ما در سطح وزارتخانه‌های امور خارجه درباره این موضوع در ارتباط دائمی هستیم، و باید بگویم کنم که مواضع ما در این باره نسبتا نزدیک است.»

فرانسه نیز اعلام کرد که به همراه چین تلاش‌های خود را برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران افزایش خواهند داد.

دفتر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که مکرون و شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین، بر لزوم افزایش تلاش‌های مشترک خود برای احیای برجام با ایران توافق کردند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران پیشتر روز چهارشنبه در حساب توییتر خود گفته بود که توافق هسته‌ای سال 2015 بین ایران و قدرت‌های جهانی به یک «پوسته خالی» تبدیل شده است.

هشتمین دور مذاکرات احیای برجام پس از تعطیلات سال نو میلادی در وین ادامه یافت. مذاکرات به دنبال احیای توافق هسته‌ای 2015 به شکل اولیه و بازگرداندن آمریکا به این توافق است. مقامات آمریکا اعلام کرده‌اند که این دور آخر مذاکرات خواهد بود، و تکلیف کار تا آخر فوریه 2022 معلوم خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید