هشدار کرملین درباره حملات اوکراین به جدایی‌طلبان دونباس

محافل غربی به ویژه آمریکا هشدار داده‌اند که مسکو ممکن است از این درگیری‌ها در شرق اوکراین به عنوان دستاویزی برای تهاجم گسترده خود علیه کییف استفاده کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که تبادل آتش میان نیروهای اوکراینی و جدایی‌طلبان منطقه دونباس مورد حمایت مسکو در شرق این کشور، از سال‌ها قبل در جریان است اما از سوی کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا به عنوان بهانه احتمالی روسیه برای آغاز تهاجم به اوکراین قلمداد شده است به طوری که بسیاری از ناظران هشدار داده‌اند که مسکو ممکن است این درگیری‌ها در شرق اوکراین را دستاویزی برای تهاجم همه‌جانبه خود علیه کییف قرار دهد.

پس از آنکه جدایی‌طلبان روس‌تبار در اقلیم دونباس، کییف را به گلوله‌باران شماری از مناطق خود متهم کردند، روسیه هشدار داد که وضعیت در دونباس در حال وخیم‌تر شدن است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، پنج‌شنبه 17 فوریه، با بیان این که اوضاع در دونباس در حال وخیم‌تر است، ابراز امیدواری کرد که غرب از نفوذ خود بر کییف برای جلوگیری از تشدید بیشتر درگیری‌ها استفاده کند.

نیروهای روس در مجاورت مرزهای اوکراین
نیروهای روس در مجاورت مرزهای اوکراین

از نزدیک اوضاع دونباس را دنبال می‌کنیم

پسکوف در یک کنفرانس مطبوعاتی، ضمن رد گزارش‌ها در مورد حمله احتمالی روسیه به اوکراین، افزود که کشورش از نزدیک، اوضاع در منطقه دونباس را تحت نظر دارد.

پاسخ کییف به تحریکات

از سوی دیگر، وزارت خارجه اوکراین اعلام کرد که روستای استانسیا لوگانسکا در شرق اوکراین، با سلاح‌های سنگین از منطقه دونباس، گلوله‌باران شده است.
دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین تاکید کرد که این گلوله‌باران، «نقض جدی» توافقات مینسک از سوی روسیه است و از همه شرکای بین‌المللی مسکو خواست آن را محکوم کنند.

وزارت دفاع اوکراین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این گلوله‌باران، یک سرباز و دو غیرنظامی اوکراینی زخمی شدند و «29 مورد نقض آتش‌بس از سوی نیروهای روسیه شامل27 مورد نقض با استفاده از سلاح‌های ممنوعه بر اساس توافق‌نامه مینسک، ثبت شده است.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین هم تأکید کرد که در یک تماس تلفنی، شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا را در جریان گلوله‌باران «تحریک‌آمیز» روستای استانسیا لوگانسکا در شرق اوکراین قرار داده است.

رزمایش‌ها در بلاروس

از سوی دیگر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه در یک کنفرانس مطبوعاتی با همتای ایتالیایی خود به صراحت اعلام کرد که رزمایش مشترک با بلاروس در 20 فوریه پایان خواهد یافت.

لاوروف همچنین یادآور شد که اگر چه کشورش خروج برخی از نیروهای خود پس از پایان رزمایش‌ها در مناطق مجاور اوکراین را آغاز کرده، اما این روند مدتی زمان خواهد برد.

واکنش جدایی‌طلبان در شرق اوکراین

این در حالی است که جدایی‌طلبان شرق اوکراین پنج‌شنبه 17 فوریه تاکید کردند که نیروهای اوکراینی بر خلاف توافقنامه مینسک، 5 مرکز را در این منطقه هدف قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، رهبر جمهوری خودخوانده لوهانسک، نیز گفته که وضعیت در خط مقدم درگیری در منطقه دونباس طی 24 ساعت گذشته به طور قابل توجهی وخیم‌تر شده است.

نیروهای اوکراینی اما اتهام هدف قرار دادن مواضع جدایی‌طلبان در شرق این کشور را رد کرده و افسر مسئول ارتباط با رسانه‌ها به «رویترز» گفت: «اگر چه مواضع ما با سلاح‌های ممنوعه از جمله توپخانه 122 میلی‌متری هدف قرار گرفت، اما نیروهای اوکراینی واکنشی از خود نشان ندادند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید