نامه 200 عضو جمهوری‌خواه به بایدن: هرگونه توافق با ایران باید به تایید کنگره برسد

نمایندگان کنگره آمریکا از دولت بایدن خواستند که هیچ گونه ضمانتی در رابطه با برنامه اتمی ایران به مقامات تهران ارائه ندهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حدود 200 نماینده مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار دادند که هر گونه توافق اتمی جدید با ایران بدون تایید نمایندگان کنگره به سرنوشت توافق هسته‌ای پیشین موسوم به «برجام» دچار خواهد شد.

این نمایندگان، چهارشنبه 16 فوریه، از دولت بایدن خواستند که هیچ گونه ضمانتی در رابطه با برنامه اتمی ایران به مقامات تهران ارائه ندهد.

در این نامه خطاب به رئیس‌جمهوری آمریکا آمده، «اگر بدون موافقت کنگره با رهبر جمهوری اسلامی به توافق رسیدید، بدون شک موقت و گذرا خواهد بود و به سرنوشت برجام دچار خواهد شد.»

نمایندگان کنگره تاکید کردند، «ملزم هستیم یادآوری کنیم که شما (بایدن) اجازه ارائه تضمین به تهران را ندارید.»

این نامه اشاره کرده که پیش از هر گونه لغو تحریم باید «جمهوری اسلامی در مورد تمام فعالیت‌های اتمی پنهانی خود پاسخ داده و همه زیرساخت‌های مرتبط با غنی‌سازی را جمع‌آوری و فعالیت در این زمینه را کاملا متوقف کند.»

در این نامه آمده: «برای بازگرداندن و تشدید تحریم‌های مرتبط با تروریسم، برنامه موشکی و حقوق بشر، از جمله تحریم‌های مرتبط با بانک مرکزی و شرکت ملی نفت، که به موجب برجام مشمول تخفیف شده، به تلاش خود ادامه می‌دهیم.»

نمایندگان کنگره همچنین اظهار داشتند، با هر تلاشی برای برداشتن نام سپاه پاسداران ایران از فهرست سازمان‌های تروریستی مخالفت خواهند کرد. آنها تاکید کردند که تحریم‌ نهادها و افراد مرتبط با سپاه پاسداران را تشدید خواهند کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران

درخواست امیرعبداللهیان

این اقدام نمایندگان کنگره آمریکا یک روز پس از اظهارات حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران صورت گرفت که گفته بود، سخنان جو بایدن، به‌عنوان تضمین کافی نیست و کنگره آمریکا باید پایبندی به «برجام» را به شکل «بیانیه سیاسی» اعلام کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده هم چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که کشورش به مرحله نهایی و تعیین‌کننده مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» رسیده است.

او تاکید کرد: «به مرحله‌ای تعیین‌کننده‌ رسیده‌ایم که معلوم خواهد کرد آیا ایران حاضر می‌شود به پای‌بندی به مفاد برجام بازگردد یا خیر.»

علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات وین
علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات وین

همزمان علی باقری‌کنی مذاکره‌کننده ارشد ایران در مذاکرات وین چهارشنبه با اعلام این‌که «به توافق نزدیک شدیم»، شرط تحقق آن را «توافق درباره همه یا هیچ‌چیز» عنوان کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز چهارشنبه هشدار داد که اگر ظرف چند روز آینده، توافقی در وین میان ایران و قدرت‌های بزرگ درباره برنامه هسته‌ای این کشور حاصل نشود، جهان با «بحران» شدید گسترش هسته‌ای مواجه خواهد شد.

او تاکید کرد: «اکنون به نقطه عطف رسیده‌ایم. دیگر بحث هفته‌ها در میان نیست، بلکه صرفا چند روز برای تصمیم‌گیری درباره احیای توافق هسته‌ای باقی‌مانده و تهران باید تصمیمات سرنوشت‌ساز سیاسی بگیرد.»

هشتمین دور مذاکرات احیای برجام پس از تعطیلات سال نو میلادی در وین از سر گرفته شد. مذاکرات به دنبال احیای توافق هسته‌ای 2015 به شکل اولیه و بازگرداندن آمریکا به این توافق است. مقامات آمریکا اعلام کرده‌اند که این دور آخر مذاکرات خواهد بود، و تکلیف کار تا آخر فوریه 2022 معلوم خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید