وزارت دفاع روسیه: تعدادی از نیروهای ارتش با پایان رزمایش «کریمه» را ترک می‌کنند

دبیرکل ناتو پیشتر گفته بود که تاکنون شاهد کاهش نیروهای نظامی و تنش از طرف روسیه نبوده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد «شمار بیشتری» از نیروهای ارتش پس از رزمایش از شبه‌جزیره کریمه به پایگاه‌های خود باز می‌گردند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه، چهارشنبه 16 فوریه، گفت که برخی یگان‌های ارتش پس از انجام ماموریت‌های خود در حال بازگرداندن تجهیزات نظامی از طریق راه‌آهن و جاده‌های ارتباطی به پایگاه‌های خویش در جنوب و غرب کشور هستند.

روز گذشته نیز وزارت دفاع روسیه گفته بود تعدادی از نیروهایش در نزدیکی مرز اوکراین با پایان رزمایش نظامی، در حال بازگشت به پایگاه‌های خود هستند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز سه‌شنبه پس از دیدار با اولاف شولز، صدر اعظم آلمان در مسکو در کنفرانس خبری گفت که کشورش به دنبال جنگ نیست.

رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد: «راه‌های دیپلماسی برای کاهش تنش همچنان باز است.»

اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان هم در سخنان خود پس از دیدار با پوتین ضمن ابراز خرسندی از این که روسیه بخشی از نیروهای خود را از مرزهای اوکراین فراخوانده است، گفت، «ظرفیت‌های دیپلماسی هنوز وجود دارد» و ابراز امیدواری کرد که این روند ادامه یابد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو هم با ابراز خوش‌بینی از راه‌ حل دیپلماتیک برای بحران اوکراین، گفته بود که تاکنون شاهد کاهش نیروهای نظامی و تنش از طرف روسیه نبوده‌ایم.

شماری از سناتورهای آمریکایی نیز با صدور بیانیه‌ای از مردم اوکراین حمایت کرده و خواستار اعمال تحریم‌های فوری و سخت علیه روسیه در صورت حمله به اوکراین شدند.

آنها تاکید کردند که «از همه متحدان و شرکای آمریکا در اروپا و سراسر جهان خواهیم خواست تا با ما در کارزار تحریم علیه روسیه همراه شوند.»

تحریم‌ها آماده است

پیش از این جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته بود که واشینگتن آماده است به تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران روسیه - اوکراین ادامه دهد.

بایدن با تاکید بر اینکه حمله روسیه به اوکراین همچنان محتمل است، گفت، واشینگتن هنوز خروج واحدهای نظامی روسی از مرز اوکراین را تایید نکرده است.

او افزود، اگر حاکمیت و امنیت کشورها تضمین شود، واشینگتن آماده است اقداماتی برای کاهش تنش انجام دهد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در عین حال هشدار داد که در صورت هر گونه تهاجم روسیه به اوکراین، اقدامات و تحریم‌ها آماده اعمال هستند.

همزمان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با ژان ایو لودریان همتای فرانسوی خود درباره اجرای تحریم‌های سخت علیه مسکو در صورت حمله به کی‌یف صحبت کرد.

بلینکن همچنین با لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا گفت‌وگو کرد و دو طرف بر هماهنگی جهت اعمال تحریم و اقدامات بازدارنده علیه مسکو‌ توافق کردند.

وزیر خارجه آمریکا با آنالینا بربوک، وزیر خارجه آلمان هم درباره حمایت از استقلال و حاکمیت اوکراین صحبت کرد و هر دو مقام خواستار موضع مشترک برابر تهدیدهای روسیه علیه اوکراین و امنیت اروپا شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید