هشدار مجدد آمریکا و اروپا به پوتین درباره حمله به اوکراین

رئیس‌جمهوری اوکراین از مردم خواست پرچم‌ها را بربام خانه‌‌ها برافراشته و سرود ملی بخوانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شماری از سناتورهای آمریکایی، چهارشنبه 16 فوریه، با صدور بیانیه‌ای، ضمن اعلام همبستگی با مردم اوکراین، حمایت کامل خود از اعمال فوری تحریم‌های شدید و مؤثر علیه روسیه، در صورت هرگونه تهاجم به اوکراین را اعلام کردند.

بیانیه پنج‌گانه آمریکایی- اروپایی هشدار داد که اگر روسیه به اوکراین حمله کند، مسکو بهای سنگینی خواهد پرداخت.

در بیانیه آمده است: «اگر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه حمله خود به «حاکمیت اوکراین» را تشدید کند، روسیه باید بهای سنگینی بپردازد».

اعضای مجلس سنای آمریکا بر آمادگی خود برای حمایت کامل از اعمال فوری تحریم‌های شدید علیه روسیه تاکید کردند.

آنها افزودند: «ما از متحدان و شرکای خود در اروپا و سراسر جهان می‌خواهیم که در اعمال تحریم‌ها به ما بپیوندند».

همزمان، کشورهای ایالات متحده آمریکا، آلمان، بریتانیا، فرانسه و ایتالیا در بیانیه‌ای مشترک از روسیه خواستند تنش‌های نظامی را در مرز با اوکراین کاهش دهد و گزینه دیپلماسی را در پیش گیرد.

در این بیانیه پنج‌گانه، کشورهای غربی بر آمادگی خود برای پاسخ به هرگونه اقدام نظامی روسیه علیه اوکراین تاکید کردند.

پنج کشور قدرتمند غربی هشدار داد که اگر مسکو به اوکراین حمله کند، بهای گزافی خواهد پرداخت.

برافراشتن پرچم‌ها و خواندن سرود ملی اوکراین

در همین حال ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین از شهروندان خود خواست تا امروز چهارشنبه، 16 فوریه پرچم اوکراین را بر فراز ساختمان‌ها و خانه‌ها به اهتزاز درآورند و سرود ملی را بخوانند.

رسانه‌های غربی به نقل از منابع آگاه و مقامات آمریکایی می‌گویند درخواست رئیس‌جمهوری اوکراین برای برافراشتن پرچم‌ و خواندن سرود ملی احتمالا همزمان برای رویارویی با تصمیم روسیه برای آغاز تهاجم به این کشور صورت گرفته است.

اما مقامات اوکراین تاکید کردند که رئیس‌جمهوری این کشور حمله روسیه به اوکراین را در این تاریخ بعید می‌داند.

پیش از این جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن حمایت از اوکراین، اعلام کرد، واشینگتن آماده است که به تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران روسیه - اوکراین ادامه دهد.

بایدن با تاکید بر اینکه حمله روسیه به اوکراین همچنان محتمل است، گفت واشینگتن هنوز خروج واحدهای نظامی روسی از مرز اوکراین را تأیید نکرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت، اگر حاکمیت و امنیت کشورها تضمین شود، واشینگتن آماده است تا اقداماتی را برای کاهش تنش انجام دهد.

بایدن در عین حال هشدار داد که در صورت هرگونه تهاجم روسیه به اوکراین، اقدامات و تحریم‌ها آماده است.

همزمان امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه طی تماس تلفنی با جو بایدن، آخرین تحولات و اقدامات دیپلماتیک برای کاهش تشدید تنش نظامی روسیه علیه اوکراین را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

کاخ الیزه تاکید کرد که روسای جمهوری فرانسه و آمریکا توافق کردند که درباره صحت آغاز عقب‌نشینی نیروهای روسیه از مرز اوکراین تحقیق کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید