نارضایتی نهاد امنیتی ایران از دیدار مقامات روسیه و اسرائیل در وین

با وجودی که پوتین از جمهوری اسلامی به عنوان اهرمی برای فشار بر آمریکا استفاده می‌کند، اما ترجیح می‌دهد ایران به بمب اتم دست پیدا نکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه هیئتی اسرائیلی با میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌ ملل و رهبر تیم روسی در روند مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ موسوم به «برجام»، در وین دیدار و رایزنی کرد، رسانه‌های نهادهای امنیتی نزدیک به حکومت ایران به این امر واکنش نشان دادند.
وبگاه «نورنیوز» که وابسته به شورای امنیت ملی ایران است، با حمله شدید به اسرائیل و تاکید بر «نقش مخرب» این کشور در روند مذاکرات احیای برجام، به طور غیرمستقیم از روسیه، که در اذهان عمومی داخل ایران و سطح جهان معمولا به عنوان متحد درجه اول حکومت ایران شناخته می‌شود، انتقاد کرد.
«نورنیوز» درباره حضور مقامات اسرائیلی در وین و ملاقاتشان با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رئیس هیات روسی و نماینده دائم فدراسیون روسیه را «عاملی بازدارنده برای پیشرفت مذاکرات وین در شرایط حساس فعلی» دانست.
یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، چندی پیش اعلام کرد که اسرائیل توانسته است کشورهای درگیر در مذاکرات وین را قانع کند که نمایندگان اسرائیل باید از نزدیک در جریان روند این مذاکرات قرار بگیرند و در صورت لزوم بتوانند مواضع کشور متبوع خود را در وین مطرح کنند.
از نگاه ناظران، کاخ کرملین روابطش با تل‌آویو را مهمتر از تهران می‌داند، و برخی از تحلیلگران به سکوت روسیه در قبال حملات مستمر اسرائیل دبه پایگاه‌های سپاه پاسداران و نیروهای نیابتی ایران در سوریه اشاره می‌کنند.
کارشناسان بر این باورند که با وجودی که پوتین بعضا از جمهوری اسلامی به عنوان اهرمی برای فشار بر غرب و امتیاز گرفتن از آمریکا استفاده می‌کند، اما با نظر به منافع راهبردی خود ترجیح می‌دهد اجازه ندهد تا حکومت ایران به بمب اتم دست پیدا کند، و به همین دلیل هم برای مهار جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران با غرب و اسرائیل همکاری می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size