کشورهای غربی در بیانیه‌ای خواستار کاهش تنش‌ روسیه با اوکراین شدند

ولادیمیر پوتین: معلوم است که ما جنگ نمی‌خواهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

کشورهای ایالات متحده آمریکا، آلمان، بریتانیا، فرانسه و ایتالیا در بیانیه‌ای مشترک از روسیه خواستند تنش‌های نظامی را در مرز با اوکراین کاهش دهد.

این کشورها در بیانیه مشترک خود که شامگاه سه‌شنبه 15 فوریه اعلام شد از روسیه خواستند ضمن کاهش تنش‌ها با اوکراین، گزینه دیپلماسی را در پیش گیرد.

این پنج کشور غربی همچنین بر آمادگی خود برای پاسخ دادن به هر گونه اقدام نظامی مسکو علیه اوکراین تاکید کردند.

در این بیانیه رهبران کشورهای آمریکا، آلمان، بریتانیا، فرانسه و ایتالیا تاکید کردند که اگر روسیه به اوکراین تهاجم نظامی کند مسکو را مجبور خواهند کرد که بهای گزافی بپردازد.

به رسمیت شناختن دونتسک و لوهانسک

در همین راستا فرانسه و در واکنش به فراخوان مجلس دومای روسیه برای به رسمیت شناختن دو جمهوری دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین، هر گونه به رسمیت شناختن مناطق تحت نفوذ جدایی‌طلبان در شرق اوکراین از سوی مسکو را «تجاوز غیرمسلحانه» دانست.

پیش از آن نیز اتحادیه اروپا سه‌شنبه دعوت مجلس دومای روسیه برای به رسمیت شناختن دو جمهوری دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را محکوم کرده بود.

پیوستن یا نپیوستن به ناتو

همچنین در واکنش به اظهارات روز سه‌شنبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که گفته بود می‌خواهیم موضوع پیوستن اوکراین به پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» را امروز و نه فردا حل کنیم، دولت اوکراین نیز اعلام کرد که تنها این کشور و ناتو هستند که می‌توانند درباره پیوستن یا نپیوستن کییف به این پیمان تصمیم‌گیری کنند.

حملات سایبری به اوکراین

از سویی و با شدت گرفتن تنش‌ها و نزدیک شدن به پیش‌بینی بایدن مبنی بر تهاجم روسیه به اوکراین در 16 فوریه، وزارت دفاع، نیروهای مسلح و بانک ذخایر ارزی اوکراین شامگاه سه‌شنبه هدف حملات سایبری قرار گرفتند.

از طرفی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه سه‌شنبه پس از دیدار با اولاف شولز، صدر اعظم آلمان در مسکو در کنفرانس خبری گفت: «معلوم است که ما جنگ نمی‌خواهیم.»

رئیس‌جمهوری روسیه همزمان با ادعای این که شماری از نیروی نظامی آن کشور را از مرزهای اوکراین فراخوانده است، تاکید کرد:«ما خواهان رویارویی نظامی نیستیم و راه‌های دیپلماسی برای کاهش تنش همچنان باز است.»

به گزارش «یورونیوز» پوتین همچنین اعلام کرد که ما همچنان آماده گفت‌وگو با آمریکا و ناتو درباره محدودیت‌های ارسال موشک و شفافیت نظامی هستیم، در حالی که تاکنون پاسخ مثبتی نسبت به نگرانی‌های امنیتی خود از غرب دریافت نکرده‌ایم.

پوتین در ادامه پرسید: «آیا ما خواهان جنگ هستیم؟» و پاسخ داد: «البته که نه!». او سپس گفت:«به همین دلیل است که برای حل موضوع پیشنهاد خود را طرح کردیم.»

پوتین پس از گفت‌وگو با اولاف شولز همتای آلمانی خود که از مسکو دیدار کرد، گفت:« ما از غرب خواستیم کشورهایی که در گذشته جزو اتحاد جماهیر شوروی بودند به عضویت ناتو درنیایند، اما غرب نسبت به نگرانی‌های امنیتی ما بی‌اعتنا بوده است.»

صدر اعظم آلمان نیز در سخنان خود پس از دیدار با پوتین ضمن ابراز خرسندی از این که روسیه بخشی از نیروهای خود را از مرزهای اوکراین فراخوانده است، گفت که «ظرفیت‌های دیپلماسی هنوز وجود دارد» و ابراز امیدواری کرد که این روند ادامه یابد.

اولاف شولز که به خاطر تحرک کم دیپلماتیک و عدم حمایت کافی از اوکراین توسط دیگر کشورهای غرب مورد انتقاد بود در سفری دو روزه از اوکراین و روسیه دیدار کرد و با رئیس‌جمهوری هر دو کشور برای کاهش تنش‌ها گفت‌وگو کرد.

دیدار شولز از مسکو و همزمانی آن با خبر تخلیه بخشی از نیروهای نظامی روسی از مرزهای اوکراین می‌تواند یک موفقیت دیپلماتیک برای او محسوب شود.

یک سخنگوی وزارت دفاع روسیه، سه‌شنبه 15 فوریه، در پیامی ویدئویی گفت که رزمایش این کشور با بلاروس ادامه خواهد یافت اما برخی واحدها در مناطق نظامی جنوب و غرب، رزمایش خود را تکمیل کرده و به پایگاه‌های خود باز می‌گردند.

با این وجود قدرت‌های اروپایی و آمریکا با تردید به این ادعا واکنش نشان دادند. وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا ساعاتی پیش از دیدار شولز با پوتین، با اعلام این‌که هیچ نشانه ملموسی مبنی بر کاهش تنش در شرق اروپا دیده نمی‌شود، هشدار داد که هر لحظه امکان دارد تهاجم روسیه به اوکراین آغاز شود.

از سوی دیگر، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: «روز 15 فوریه به‌عنوان روز شکست پروپاگاندای غرب در تاریخ ثبت خواهد شد.» او گفت: «غربی‌ها رسوا شدند بدون آن که حتی یک گلوله شلیک شود.»

در واکنش به ادعای روسیه مبنی بر کاهش نیروهایش در مرز با اوکراین امانوئل مکرون و جو بایدن رؤسای جمهوری فرانسه و آمریکا توافق کردند تا درباره ادعای عقب‌نشینی نیروهای نظامی روسیه از مرز با اوکراین، راست‌آزمایی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم