روسیه می‌گوید شماری از نیروهایش را از مرز اوکراین باز می‌گرداند

دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین گفته است کی‌یف زمانی به تنش‌زدایی باور دارد که نیروهای روسیه «به‌طور کامل» از مرز عقب‌نشینی کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد شماری از نیروهایش در نزدیکی مرز اوکراین با پایان رزمایش نظامی، در حال بازگشت به پایگاه‌های خود هستند.

روسیه توضیحی درباره تعداد نیروهایی که از مرز اوکراین بازگردانده می‌شود نداد اما در حال حاضر بیش از 100 هزار نیروی این کشور در نزدیکی مرز اوکراین مستقر هستند.

از سویی رزمایش نظامی مشترک روسیه با بلاروس، تا پنج روز دیگر ادامه دارد.

یک سخنگوی وزارت دفاع روسیه، سه‌شنبه 15 فوریه، در پیامی ویدیویی با تاکید بر ادامه این رزمایش گفت برخی واحدها در مناطق نظامی جنوب و غرب، رزمایش خود را تکمیل کرده و به پایگاه‌های خود باز می‌گردند.

دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین نیز گفته است کی‌یف زمانی به تنش‌زدایی باور دارد که نیروهای روسیه «به‌طور کامل» از مرز عقب‌نشینی کنند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو با ابراز خوش‌بینی از راه‌ حل دیپلماتیک برای بحران اوکراین گفت که تاکنون شاهد کاهش نیروهای نظامی و تنش از طرف روسیه نبوده‌ایم. استولتنبرگ وضعیت کنونی را «‌جدی‌ترین بحران امنیتی اروپا» در دهه‌های اخیر توصیف کرد.

کشورهای غربی در هفته‌های اخیر از افزایش نیروهای روسیه در مرز با اوکراین ابراز نگرانی کرده و نسبت به احتمال وقوع یک جنگ قریب‌الوقوع هشدار داده‌اند.

در همین راستا، وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا شب گذشته با اعلام این‌که هیچ نشانه ملموسی مبنی بر کاهش تنش در شرق اروپا دیده نمی‌شود، هشدار داد که هر لحظه امکان دارد تهاجم روسیه به اوکراین آغاز شود.

از سویی، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته است: «روز 15 فوریه به‌عنوان روز شکست پروپاگاندای غرب در تاریخ ثبت خواهد شد.» او گفت: «غربی‌ها رسوا شدند بدون آن که حتی یک گلوله شلیک شود.»

خبر بازگشت نیروهای روسیه مستقر در مرز اوکراین به پایگاه‌های خود در آستانه دیدار رهبران روسیه و آلمان در مسکو اعلام شده است. امروز قرار است اولاف شولتز، صدراعظم آلمان با ولادیمیر پوتین دیدار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید