آمریکا: هر لحظه امکان دارد تهاجم روسیه به اوکراین آغاز شود

یک مقام آمریکایی به شبکه «CBS»: طبق تصاویر ماهواره‌ای نیروهای نظامی روسی مستقر در مرز اوکراین حرکت کرده و در موضع‌های جنگی قرار گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا با اعلام این‌که هیچ نشانه ملموسی مبنی بر کاهش تنش در شرق اروپا دیده نمی‌شود، هشدار داد که هر لحظه امکان دارد تهاجم روسیه به اوکراین آغاز شود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه 14 فوریه در کنفرانس خبری گفت که «در حالی که نیروهای روسی جدیدی در حال رسیدن به مرز اوکراین هستند، احتمال بسیار جدی و احتمالا بیش از هر زمانی در گذشته وجود دارد که مسکو تصمیم به آغاز عملیات نظامی بگیرد.»

به گزارش خبرگزاری «فرانس پرس»، پرایس افزود که «همان‌طور که قبلا گفتیم تهاجم ممکن است در هر لحظه‌ای آغاز شود.»

این مقام آمریکایی در عین حال اما تاکید کرد که ایالات متحده هنوز بر این باور است که راهکار سیاسی کماکان گزینه‌ای پابرجا است. و در این‌باره گفت:« معتقدیم که همچنان فرصتی برای حل بحران از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی وجود دارد.»

قرار گرفتن در موضع‌های تهاجمی

در همین راستا یک مقام آمریکایی به شبکه «CBS» اعلام کرد که طبق تصاویر ماهواره‌ای نیروهای نظامی روسی مستقر در مرز با اوکراین ضمن انجام تحرکاتی در موضع‌های تهاجمی قرار گرفتند.

از سویی بنا به اعلام وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» مسکو بر خلاف اعلام پایان برخی رزمآیش‌های نظامی تعداد نیروهای مستقر خود در مرز با اوکراین را در تعطیلی آخر هفته گذشته افزایش داده است.

همچنین شمارش معكوس در جهت تحقق پیش‌بینی بایدن در مورد آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در 16 فوریه آغاز شده و تمامی تحولات میدانی مربوط به جابجایی و تمرکز قوای مسکو در مرز با اوکراین مؤید آن است، هر چند که مسئولان روس هنوز اصرار دارند سیگنال‌هایی مبنی بر بسته نشدن راه بر روی دیپلماسی و امکان حل و فصل مسائل از طریق گفت‌و‌گو و بدون توسل به گزینه نظامی را ارسال کرده‌اند.

از طرفی ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، تاکید کرد که «همه عناصر» برای روسیه جهت اقدام به «تهاجمی قدرتمندانه» علیه اوکراین فراهم شده است.

وزیر خارجه فرانسه، شامگاه دوشنبه به «کانال 5» تلویزیون فرانسه گفت: «آیا همه عناصر برای حمله نیرومند نیروهای روسی به اوکراین فراهم شده است؟ بله، این درست است و امکان‌پذیر و به شکلی سریع.»

با این حال، لودریان تاکید کرد که «در حال حاضر هیچ چیزی دال بر این که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، چنین تصمیمی در این زمینه گرفته باشد، وجود ندارد.»

افزایش استقرار نیروهای روسی در مرز با اوکراین

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» نیز تاکید کرد که مسکو بر خلاف اعلام پایان برخی رزمآیش‌های نظامی، استقرار نظامی خود را در مرز با اوکراین، در تعطیلی آخر هفته گذشته، افزایش داده است.

به گزارش فرانس‌پرس، کربی دوشنبه به «سی‌ان‌ان» گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه «از توانمندی‌های گسترده‌ای برخوردار است.»

او همچنین خاطرنشان کرد که روسیه حتی در آخر هفته گذشته به اعزام نیروهای اضافی در امتداد مرز با اوکراین ادامه داده و بیش از 100 هزار سرباز و تجهیزات جنگی را در این مرزها مستقر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید