تلاش مسکو برای بی‌ثبات کردن اوکراین از طریق «فشار اقتصادی» و «حملات سایبری»

کی‌یف تأکید می‌کند، احتمال اینکه روسیه اقدامات بی‌ثبات کردن این کشور را تشدید کند بسیار بیشتر از احتمال تهاجم تمام عیار نظامی علیه اوکراین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«وال‌استریت ژورنال» در گزارشی نوشته است، به‌رغم افزایش هشدارهای بین المللی درباره تهاجم نظامی قریب الوقوع روسیه به همسایه غربی خود اوکراین، به نظر می‌رسد که مسکو جنگ «ویژه‌» خود را آغاز کرده و به پایان رسانده است.

مقامات اوکراینی نسبت به استقرار بیش از 100 هزار نیروی روسی در سه منطقه کشورشان هشدار داده‌اند.

کی‌یف می‌گوید مسکو از حملات سایبری، فشار اقتصادی و اخیراً تهدیدات دروغین بمب‌گذاری برای تضعیف کشورش استفاده می‌کند.

تهدیدات غیرواقعی روسیه

اوکراینی‌ها روسیه را به بکارگیری تاکتیک‌های جدیدی مانند تهدیدهای جعلی یا شایعه‌پراکنی درباره وجود بمب‌های کارگذاشته‌شده در برخی مناطق و غیره اقدام به نوعی بی‌ثباتی در مناطق اوکراین متهم می‌کنند.

مقامات اوکراینی معتقدند که هدف مسکو از این اقدامات، تضعیف کشورشان و ایجاد رعب و وحشت است که می‌تواند نارضایتی و اعتراضاتی را برانگیزد.

مقامات کی‌یف می‌گویند روسیه پیشتر همین تاکتیک را در سال 2014 برای توجیه دخالت نظامی خود در شرق این کشور به کار گرفته‌ است.

اوکراین تأکید می‌کند، احتمال اینکه روسیه اقدامات بی‌ثبات کردن این کشور را تشدید کند بسیار بیشتر از احتمال تهاجم تمام عیار نظامی علیه کشورشان است.

مقامات آمریکایی و بریتانیایی در ژانویه 2022 اعلام کرده بودند که آنها متوجه وجود توطئه‌ای برای انجام یک کودتا در اوکراین با هدف استقرار یک دولت طرفدار روسیه شده‌اند.

فشارهای مستمر و بدون جنگ

روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، در گزارشی نوشت، شاید این تاکتیک‌ها و طرح‌های مسکو نشان دهد که چگونه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور می‌تواند بدون اینکه جنگ نظامی حقیقی متوسل شود و با موجی از تحریم‌ها مواجه‌ گردد، به فشار بر کی‌یف ادامه دهد.

این روزنامه نوشت کی‌یف کاملاً از آن تاکتیک‌ها آگاهی دارد به همین دلیل تلاش می‌کند از تنش با روسیه اجتناب کند.

الکسی دانیلوف، مشاور ارشد امنیت ملی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در مصاحبه اخیر خود گفت، ماموریت اولیه مسکو تضعیف اوکراین از داخل است.

تاکتیک‌های قدیمی

گفتنی است که روسیه از سال 2014 هنگامی که بخشی از اوکراین را ضمیمه خاک خود کرد، تاکتیک‌های مختلفی برای هدر دادن منابع کی‌یف بکار گرفت.

کرملین اکنون می‌تواند با تجهیز تسلیحاتی و حمایت از جدایی‌طلبان در شرق اوکراین، یا حتی با افزایش درگیری‌ها در آنجا، بهانه‌ای برای اعزام ارتش خود به عمق اوکراین، مانند گرجستان در سال 2008، همان تاکتیک‌ها را اجرایی کند.

طرح‌ها و تاکتیک‌های روسیه در آن زمان نتایج منفی به همراه داشت، چرا که درصد اوکراینی‌های خواستار پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا را به بیش از نیمی از جمعیت این کشور افزایش داد.

استقرار نیروهای روسیه در مرز اوکراین باعث شد که بسیاری از سرمایه‌گذاران پروژه‌های خود را مسدود کرده و میلیون‌ها سرمایه از این کشور خارج شود. اما به‌رغم همه این مشکلات کشورهای غربی پشت کی‌یف ایستاده و با سلاح پیشرفته از آن حمایت می‌کنند.

کشورهای غربی هشدار دادند که در صورت حمله مسکو به اوکراین، تحریم‌های شدیدی علیه مسکو اعمال خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید