اظهارات متناقض مسئولان ایرانی و غربی درباره سرانجام مذاکرات وین

جوزف بورل: مذاکرات وین به مرحله حساسی رسیده و لازم است همه طرف‌ها با انعطاف و در نظر‌داشت مقدورات و محدودیت‌های یکدیگر به پیشرفت مذاکرات کمک کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی که سرنوشت مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای با ایران در هاله‌ای از ابهام فرو رفته، مسئولان ایرانی غرب را به وقت‌کشی و عدم داشتن اراده سیاسی لازم برای رسیدن به توافق متهم می‌کنند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه 14 فوریه در گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران با اشاره به این‌که روند مذاکرات وین به مرحله حساسی رسیده است بر لزوم همکاری و نشان دادن انعطاف‌ از سوی همه طرف‌های مذاکره‌کننده برای پیشبرد مذاکرات تاکید کرد.

به گزارش رسانه‌های دولتی ایران، بورل در گفت‌وگو با امیرعبداللهیان گفته «مذاکرات وین به مرحله حساسی رسیده و لازم است همه طرف‌ها با انعطاف و در نظر‌داشت مقدورات و محدودیت‌های یکدیگر به پیشرفت مذاکرات کمک کنند.»

از سویی عبداللهیان نیز تاکید کرد که ایران به هیچ وجه از خطوط قرمز خود که «مبتنی بر منطق و واقع‌بینی» است عقب‌نشینی نخواهد کرد.

پیش از این و همزمان با توییت‌های خبرساز علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، ابراهیم رئیسی، رئيس جمهوری و مسئولان وزارت خارجه دولت این کشور در پیام‌های مشابهی نیز تاکید کردند که نتیجه مذاکرات به رفع تحریم‌ها و حفظ حقوق و منافع ایران بستگی دارد.

ابراهیم رئیسی در دیدار با وزیر خارجه ایرلند، گفت: «آنچه در مذاکرات جاری بر آن تاکید داریم این است که تحریم‌ها باید به صورت واقعی برداشته شود و حقوق ملت ایران محترم شمرده شود.»

رئیس جمهوری ایران دوشنبه در دیدار با سایمون کاوونی، وزیر خارجه ایرلند، ضمن توصیف ایرلند به عنوان کشور دارای «استقلال در مقابل آمریکا و برخی کشورهای اروپایی»، افزود: «تهران مصمم است روابط خود با کشورهای دوست و مستقل را هر چه بیشتر ارتقاء دهد.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز در نشست خبری مشترک با سایمون کاوونی، همتای ایرلندی خود گفت: «برای رسیدن به یک توافق خوب عجله داریم ولی در چارچوب مذاکراتی منطقی و دستیابی به حقوق و منافع ملت‌مان.»

اظهارات رئیس‌‌جمهوری و وزیر خارجه ایران در شرایطی مطرح می‌شود که توییت‌های اخیر علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز توجه ناظران سیاسی را به خود جلب کرده است.

شمخانی در جدیدترین توییت خود که آن را به زبان انگلیسی، عبری و عربی نیز منتشر کرد، از رسیدن به قطعیت درباره نتیجه مذاکرات وین سخن گفت.

او نوشت: «مذاکرات وین به مرحله‌ای رسیده که می‌توان در مورد نتیجه آن با قطعیت و بدون نیاز به گمانه‌زنی اعلام نظر کرد. تصمیم سیاسی آمریکا برای تحقق یا استنکاف از پذیرش الزامات شکل‌گیری توافق قابل اتکاء و پایدار بر اساس اصول پذیرفته شده در برجام، می‌‌تواند جایگزین گمانه‌زنی‌ها شود.»

علی شمخانی در توییت پیشین خود هم از «افزایش لحظه به لحظه سختیِ کار مذاکره‌کنندگان ایران» و «تداوم نمایش ابتکار عمل» از سوی طرف‌های غربی نوشت و آن را «فرار از تعهدات» خواند.

شمخانی
شمخانی

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره توییت‌های علی شمخانی، گفت: «اجازه بدهید خود آقای شمخانی درباره توییت‌ها توضیح بدهد.» او افزود: «نباید به برخی فضاهای رسانه‌ای توجه کرد. نه آن روزی که برخی می‌خواهند تصویر را گل‌وبلبل نشان بدهند و نه آن روزی که بخواهند تصویر را سنگلاخ و خار مغیلان نشان بدهند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در عین حال با اشاره به این که گفت‌وگو درباره موضوعات کلیدی باقیمانده است، گفت :«ایران تصمیمات سیاسی خود را سال‌ها پیش گرفته و در برجام مانده است»

سعید خطیب‌زاده
سعید خطیب‌زاده

خطیب‌زاده ضمن ابراز بی‌اعتمادی نسبت به آمریکا گفت: «ایالات متحده قابل اعتماد نیست به همین خاطر باید تضمین‌های عینی اخذ شود.»

دور هشتم و آخر مذاکرات وین درباره برنامه هسته‌ای ایران که تنها دو هفته تا پایان آن باقی‌مانده است بنا به اعلام طرف‌های مذاکره‌کننده وارد مرحله دشوار و حساسی شده و تا کنون به‌نتایج ملموسی نرسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید