هشدار بایدن به پوتین؛ تهاجم به اوکراین پاسخ قاطعی به‌‌دنبال خواهد داشت

وزیر خارجه روسیه واشینگتن را به دامن‌زدن به تنش‌ها و تبلیغات هیستریک علیه مسکو متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با بالا گرفتن دامنه تنش‌ها میان غرب و روسیه بر سر بحران شرق اروپا و حضور گسترده نظامیان و جنگ‌افزارهای روسی در مرز با اوکراین و همچنین در قالب رزمآیش‌های نظامی در خاک بلاروس، اغلب کشورهای جهان از اتباع خود خواستند فورا خاک اوکراین را ترک کنند.

با پیش‌بینی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در 16 فوریه، بحران شرق اروپا تشدید شده و کشورهای غربی برای تخلیه شهروندان خود از کییف، انجام هماهنگی‌ جهت استقرار نیرو‌های نظامی بیشتر در شرق اروپا و انجام تماس‌ها و گفت‌وگوهای دیپلماتیک با مسکو به تکاپو افتاده‌اند.

در همین راستا جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا شنبه 12 فوریه طی ارتباط تصویری خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که بیش از یک ساعت طول کشیده ولی نتیجه‌ای در بر نداشت، به او هشدار داد که تهاجم روسیه به اوکراین پاسخی قاطعانه و عواقبی وخیم برای مسکو به‌دنبال خواهد داشت.

بایدن همچنین هشدار داد که هر گونه تهاجم مسکو به کییف، علاوه بر این‌که با پاسخ قاطع مواجه خواهد شد، تحریم‌های سریع، شدید و «هزینه گزاف و فوری» را برای روسیه در پی خواهد داشت.
در همین رابطه کاخ سفید طی بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان این تماس تصویری، بایدن ضمن هشدار به پوتین، تاکید کرد واشنگتن «آماده اقدامات دیپلماتیک یا هر سناریوی دیگری است» و تهاجم روسیه به اوکراین، باعث بروز درد و رنج گسترده انسانی خواهد شد و به جایگاه روسیه صدمه خواهد زد.

پیش از این، ریاست جمهوری فرانسه نیز اعلام کرده بود که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در تماسی تلفنی با پوتین برای ادامه گفت‌وگوها درباره اوکراین به توافق رسیده است.
کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد که مکرون، نگرانی اروپا از پیامدهای تشدید تنش در اوکراین را به پوتین منتقل کرده و خواهان گفت‌وگوی جدی برای جلوگیری از افزایش تنش‌ها شد.

الیزه تصریح کرد: «در این مذاکرات، شرایط تضمین امنیت و ثبات در اروپا، اجرای توافق مینسک در اوکراین، توافق در مورد توقف اقدامات نظامی میان جدایی‌طلبان و ارتش اوکراین و اجرای نقشه‌راه دستیابی به صلح مورد بحث قرار گرفت.»
از سویی دیگر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای آمریکایی‌ خود، آنتونی بلینکن، واشینگتن را به دامن‌زدن به بحران و تبلیغات هیستریک علیه مسکو متهم کرد.

در واکنش به تشدید بحران اوکراین و احتمال قریب‌الوقوع جنگ در شرق اروپا، طبق هماهنگی‌های به‌عمل آمده میان کشورهای غربی قرار است به منظور بازدارندگی و در چارچوب پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» نیروهای رزمی بیشتری به کشورهای شرق اروپا ارسال شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size